От „Фукушима“ изхвърлят радиоактивната вода в океана
Радиоактивните води от авариралата „Фукушима“ вече законно ще се изливат в океана
23 Май 2014, Петък
След продължителни преговори японските рибари склониха това да стане, макар че мнозина от тях сега остават без работа
Операторът на японската атомна централа „Фукушима 1“, излязла от строй през 2011 г. след опустошително земетресение, гарнирано с последвало го цунами, започна да изхвърля в океана радиоактивни води.
От компанията Tokyo electric power (TEPCO) успокояват, че отпадните течности са с ниска радиация. Но твърдят, че те трябва да се изхвърлят извън специалните резервоари, за да се намали налягането на течностите в подземните помещения на станцията, а също така и да се предотврати тяхното по-нататъшно замърсяване. Срещу доводите на TEPCO не възразяват дори местните рибари, съобщават японските медии.
По данни на експерти, изхвърлянето на водите ще стане напълно законно, „в рамките на радиационната безопасност“. Според тях нивото на радиация във водата е по-малко от 1 бекерел на литър, докато за допустима норма се смятат 60 бекерела.
Както уточнява „Ройтерс“, съгласуването на това решение с рибарите е съвпаднало по време с възникването на повреда в системата за пречистване на водата. Агенцията подчертава, че изхвърлянето й в океана е било предшествано от продължителни преговори със сдружението на риболовците, които първоначално протестираха срещу изхвърлянето на радиоактивните течности в огромния морски басейн заради опасения, че това ще нанесе голяма вреда върху доброто име на тяхната продукция.
През март рибарите все пак одобриха „болезненото решение“ на TEPCO, като се съгласиха, че радиоактивната вода повече не може да се натрупва във „Фукушима“. При това, някои компании се отказаха доброволно от извършването на риболов в района на катастрофата, следствие на което мнозина японци останаха без работа.
Проблемът с натрупването на радиоактивни води във „Фукушима“ остава един от най-сериозните за обсъждане. Към настоящия момент в подземните помещения на електроцентралата и в цистерните там се намират около 440 хиляди тона от тази течност, а в техническите тунели на станцията – още 15 хиляди тона.
Мениджърите на АЕЦ-а бяха принудени да признаят, че в момента на катастрофата нееднократно е имало утечки на радиоактивна вода в океана. Много от тях са били предизвикани от неизправности в оборудването.
Така например през август 2013 г. бе разкрито изтичане на 300 тона вода, с концентрация на радиоактивните вещества в нея около 80 милиона бекерела на литър, от цистерна, където тя се е съхранявала след охлаждането на реакторите. През февруари тази година пък в океана попаднаха 100 тона вода, съдържаща 230 милиона бекерела на литър изотопи с бета излъчване, при норма за тези вещества от 10 бекерела на литър.
Количеството замърсени води ежедневно нараства до 400 тона за сметка на постъпващите от околните възвишения подземни води. При това те не са толкова заразени и затова специалистите се стремят да избегнат смесването им с високорадиоактивната вода от авариралите енергоблокове.
Един от начините за решаването на тези проблеми е планът по изливането на подпочвените води в океана, което ще позволи да се намали натрупването на радиоактивна вода в подземните помещения с около 100 тона в денонощие, отбелязва руската информационна агенция „Новости“.
Най-голямата за последния четвърт век след катастрофата в Чернобил авария във „Фукушима 1“ настъпи след силно земетресение в североизточната част на Япония на 11 март 2011 г. След разрушителните земни трусове крайбрежието бе залято от придошлата 14-метрова вълна, която потопи четири от шестте реактора на АЕЦ-а и извади от строя системата за охлаждане на реакторите.
Скорошни публикации във в. „Асахи“ свидетелстват, че много от служителите в електроцентралата – около цели 90 %, разбирайки за настъпилите проблеми, не са се опитали да възстановят работата на системата за охлаждане, а са избягали от мястото на произшествието.
Сред тях е имало и мениджъри по отстраняване на последствията при възникване на извънредни ситуации, уточнява изданието, позовавайки се на управителя на централата Масао Йошида – един от тези, които все пак са останали на своя пост и когото японците нарекоха герой. По данни на вестника, няколко месеца по-късно той е починал от рак.
Според правителствено разследване около 650 от общо 720 работници във „Фукушима“ са пренебрегнали заповедта на Йошида да останат в пределите на комплекса, но на места, където нивата на радиация след експлозията на един от реакторите са били по-ниски.
Междувременно тези дни телевизия Ен Ейч Кей съобщи, че японски съд се е произнесъл срещу възобновяването на работата на атомна електроцентрала, намираща се на запад от Токио. За пръв път от повече от четири десетилетия ищци печелят дело за затварянето на реактор в Япония, отбелязаха по този повод „Ройтерс“.
Съдът в префектурата Фукуи постанови да не се разрешава на енергийната компания да рестартира реакторите си в АЕЦ „Охи“, която, както всички японски ядрени централи, бе спряна за проверка на сигурността след катастрофата във „Фукушима“.