Кой ще поеме властта в Брюксел – това е въпросът, който предстои да бъде решен след евровота
След приключването на евроизборите, които ще се състоят през идващите почивни дни, през следващите месеци престои да наблюдаваме ожесточена борба за различните постове на властта в Брюксел. Това бе коментирано в „Евронюз“ в навечерието на вота за нов Европарламент.
Както бе изтъкнато в медията, битката ще е за разпределението на местата в ръководните органи на Европейския съюз и най-вече в Европейската комисия, представляваща своеобразно обединено правителство на общо 28-те страни от ЕС.
„Мисля, че много неща ще зависят от избирателите, но не тяхна ще е последната дума. В Лисабонския договор ясно е записано, че предложенията за кандидатурите за следващ президент на Комисията трябва да постъпят от квалифицирано болшинство членове на Съвета на ЕС, отчитайки резултатите от изборите за Европарламент. Затова е неизбежен спорът за кандидатурите между парламента и съвета, който може да бъде разрешен по пътя на консултациите. Предстои да намерил приемливо решение и за двете страни“ - изтъкна експертът от фонд „Карнеги-Европа“ Штефан Лине.
Телевизионните дебати в „Евронюз“ между кандидатите за поста на председател на ЕК предизвикват по принцип голям интерес и помагат да се увеличи избирателната активност. Предполага се, че Еврокомисията ще бъде оглавена от някой, чиято партия ще набере най-много гласове. „Това е важна политическа фигура. Комисията има право на законодателна инициатива и това именно е нейният политически прерогатив.
Много е важно нейният шеф да не е просто креатура на Европарламента, но и да носи отговорност пред Съвета на Европа, да си взаимодейства добре с него. Ние вече видяхме, че през последните десет години реални решения се приемат и ключови функции се изпълняват именно на ниво държавни глави и правителства“ – подчертава още брюкселският политолог. Всички сложни промени, които тепърва ще влизат в сила, са призвани да направят системата на управление на Евросъюза по-демократична. Но ако те създадат бъркотия или доведат процеса на обновяване на ръководството в тупит, те само ще засилят разочарованието на гражданите от всички проекти на ЕС.
Впрочем в средата на април стана ясно, че подкрепата за британската евроскептична Партия на независимостта на Обединеното кралство (ЮКИП) е достигнала нов рекорд според проучване на общественото мнение.
Нарастващата популярност на тази формация, която настоява за незабавно оттегляне от ЕС и по-строги закони за имиграцията, заплашва да вземе гласове за сметка на премиера Дейвид Камерън както на изборите за Европейски парламент, така и на парламентарния вот във Великобритания през 2015 г. Социологически проучвания показват, че на евроизборите ЮКИП може да изтласка на трето място консерваторите на Камерън.
„Евроскептичният вот не се свежда само до отделни въпроси като миграцията или евроинтеграцията – каза преди време пък Мартейн Ламперт, директор в холандската социологическа агенция "Мотивекшън интернешънъл", която е автор на изследването, обхванало над 10 000 души. – Щом партиите наистина образуват единен фронт, това може да крие доста голяма мощ, защото имат обща избирателна база, кореняща се в сходни ценности”.