Кризата в Украйна не е прелюдия към нова студена война


Кризата в Украйна не е прелюдия към нова студена война
06 Юни 2014, Петък


Това заяви тези дни в Брюксел генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен


След като американският президент Барак Обама обеща да засили сътрудничеството на НАТО с Украйна, от Северноатлантическия алианс с готовност изразиха желание да работят с новоизбрания украински президент Петро Порошенко и да подпомагат реформите в Киев в сферата на безопасността. Двете държави - САЩ и Украйна, дори вече са планирали провеждането на съвместни военни учения на украинска територия.
На пресконференция в Брюксел генералният секретар на НАТО  Андерс Фог Расмусен тези дни отбеляза, че скоро време страните от Алианса ще приключат работата над „пакет от дългосрочни мерки, които ще направят по-ефективни украинските реформи и ще укрепят техните въоръжени сили“.

Расмусен сподели, че министрите на отбраната на страните членки на НАТО са се договорили на срещата  да засилят колективната отбрана на Алианса, в това число по пътя на допълнителни въздушни и морски патрули, както и провеждането на учения „от Балтийско до Черно и Средиземно море“.
Генсекът на пакта отбеляза също: „С интерес очакваме работата си с новия президент на Украйна“.

След като Обама заяви: „В Централна и Източна Европа ще разширявяме партньорството си с Украйна, Молдова и Грузия, които са длъжни да се погрижат за своята безопасност“, отношенията между НАТО и Киев станаха очевидно по-интензивни, поне на ниво дипломация, отбелязват световните медии.
Както предаде преди броени дни ИТАР-ТАСС, позовавайки се на изпълняващия дръжността министър на отбраната на Украйна Михаил Ковал, през втората половина на тази година САЩ и Киев ще проведат съвместни военни учения.

„Ние се готвим за тези маневри, средствата за тях са заделени“ – оповести Ковал пред журналисти след края на заседанието на комисията „НАТО-Украйна“ на ниво министри на отбраната. В частност става въпрос за украинско-американските учения Rapid Trident 2014 и Sea Breeze 2014.

Засега е неизвестно къде точно на украинска територия ще се проведат въпросните маневри. Все пак в източните части на страната все още продължават кръвопролитните сражения между проруските бунтовници и украинските военни части.
Въпреки това, генералният секретар на НАТО е категоричен: „Кризата в Украйна не е прелюдия към нова студена война“. По този повод той изтъкна в сряда: „Студената война беше свързана със съществуването на блок от комунистически диктаторски режими под ръководството на СССР. Това бе идеологическо противопоставяне, а сега се случва нещо съвсем друго“.

Според Расмусен понастоящем Русия е доста изолирана на международната арена и много малко са държавите, които одобряват нейните действия. Въпреки това той отбеляза, че прекалено активният „руски тип на действие“ по време на събитията в Украйна много напомня за „реалността по време на Студената война“. 
В тази връзка той посочи, че НАТО ще продължи с развитието на системата за противоракетна отбрана, като очаква задействането й да стане през 2018 година.
Генсекът на НАТО сподели също, че е възможно в Източна Европа  да бъдат разположени „оборудване и материали“, а също и изградена натовска инфраструктура. Той обясни, че тя ще е нужна за подготовката на евентуално подсилване на силите на Алианса, ако това се наложи.

Освен това Расмусен се обяви в подкрепа на идеята за създаването на мултинационален команден център „Север-Изток“, който се планира да бъде разположен в полския град Шчечин.
В момента числеността на корпуса е 200 войници и офицери. Командният център представлява в своята същност щаб, в който влизат военнослужещи от Германия, Дания и Полша. В случай на необходимост функциите на щаба може да бъдат активирани в пълен обем, за да осъществяват координацията на действията на военните подразделения.

Расмусен призова държавите от Алианса да преустановят съкращаването на военните си разходи и постепенно да започнат да ги увеличават.  Той даде за пример, че в последните години Русия е увеличила военните си разходи с 50 на сто, докато държавите от НАТО са ги намалили с 20 процента. Затова шефът на НАТО препоръча европейските политически ръководители да преразгледат разходите за отбрана.


Андерс Фог Расмусен

В категории: Международна политика , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки