Бунтовното градче е като магнит за туристите патриоти и притегателен маршрут за планинарите
Автор: Камен Колев
Историческият музей в Панагюрище пази най-невероятни светини, които ще стоплят и най-коравото българско сърце. Аршинът и фесът на Дякона Васил Левски, кутията за шах и табла на Панайот Волов, както и оригиналният сребърен кръст, съпровождал Хвърковатата чета на Георги Бенковски са сред експонатите, които от години са грижливо пазени зад стените на музея.
Той е един от най-големите в България и съхранява културно-исторически паметници, ценни колекции от книги, шедьоври на българската възрожденска архитектура, на изобразителното, пластичното и приложното изкуство.
Любопитна е историята за създаването на музея на революционното движение – идеята за него била тясно свързвана с проекта за издигане паметник на Априлското въстание. На 11 юли 1900 г. бил основан комитет от 17 души, а столичната община му отпуснала 2000 лева.
Министерството на вътрешните работи препоръчало на всички общини в страната да заложат в бюджетите си суми за постройката на паметника. През 1906 г. настоятелството на читалище „Виделина”, председателствано от учителя Атанас Кирилов, дава писмена препоръка на комитета „да не бърза с построяването на паметника монумент, а да се направи паметник по-културен, верно изразяващ идеята, и от друга страна – да служи за музей, където да се събират и пазят предметите от революционната епоха”.
Идеята е възприета и сградата е почти готова на 4 февруари 1921 г., но до пълното й завършване минават още 10 г. Средствата се събираха в течение на години чрез заеми, разиграване на всенародна лотария, помощ от държавната хазна в размер на 1 000 000 лв., дарения от общини и граждани.
През 1940 г. с редакционна статия във в. „Оборище” започва събирането на старинни предмети, които да бъдат изложени като музейни експонати. Така на 3 май 1943 г. – денят на Априлското въстание по стар стил, музеят е открит и до днес пази много история и национална гордост, които привличат тук туристите с патриотично съзнание.
До Панагюрище се стига лесно – намира се на 96 км източно от София и 42 км северно от Пазарджик. Самото градче е с идеалната подредба за туристите – всички музеи и исторически забележителности са в самия център.
Името му идва от „панагюр” – думата за панаир в югозападните български наречия. Навремето на брега на река Луда Яна е бил устройван голям панаир, който дава и наименованието на бунтовното градче.
Историята на мястото датира от тракийско време – околностите на града са осеяни с древни тракийски могили. В една от тях – „Мрамор”, са открити останки от погребение на тракийски владетел.
Близо до нея пък през 1949 г. е намерено прочутото златно панагюрско съкровище, което датира от IV-III в. пр. н.е. На находката случайно се натъкват братята тухлари Павел, Петко и Михаил Дейкови, докато копаели земята за глина.
Съкровището е изработено от чисто злато и тежи 6.164 кг. В Историческия музей на Панагюрище могат да се видят копия на деветте уникални съда.
Заради удобното си разположение, красивата природа и благоприятния климат градчето е било желана дестинация още през Средновековието, а доказателство за това са българските крепости Душковченин и Красен, чиито руини могат да се видят и до днес. През XIX век градът бележи силен икономически подем, който дава благодатна почва за разцъфтяването на националноосвободителната идея. През есента на 1870 г. Васил Левски основава в Панагюрище революционен комитет. Събранието е в къщата на Иван Духовников – историческа забележителност, която и днес може да се види в двора на Историческия музей.
Наблизо е и местността Оборище, където на 13 април 1876 г. се е състояло първото българско Велико народно събрание. Историческото място е само на 8 км западно от Панагюрище, а хората през 1926 г. тук са издигнали паметник в чест на събранието. Наоколо има много хижи, които могат да се ползват от туристите.
Тутевата къща е друг величав паметник от епохата на Априлското въстание. По време на бунта Панагюрище е било опожарено до основи. Тутевата къща, в която е обявено Априлското въстание, обаче оцелява.
Домът на Иван Тутев е превърнат в музей. Отворена за посетители е гостната стая, където е писано възванието към българския народ и са заседавали апостолите на въстанието. Тук се пази и знамето, с което е възвестено началото на Априлската епопея. Гостите на града не подминават и родната къща на Райна Попгеоргиева, превърната в музей. Райна Княгиня е била едва 20-годишна, когато Бенковски й предлага да ушие знамето на въстаниците. Младата жена извезала със сърма лъвчето и девиза "Свобода или смърт!".
В двора на къщата е паметникът на знаменоската и гробът на баща й - отец Георги Футеков, жестоко убит от турците. В центъра на Панагюрище, на малко площадче, кръстено на нея, е издигнат още един паметник на Райна Попгеоргиева – в чест на 150 г. от рождението на героинята и 130 г. от Априлското въстание.
Наблизо е и Дудековата къща – един от последните бастиони на въстанието. При нахлуването на турските войски и башибозуците в този дум са се скрили десетки деца, жени и старци. Апостолът на свободата е посещавал често и Лековата къща. Сградата е любопитна за туристите не само заради историческата си стойност, но и заради изящните стенописи по фасадата и по стените вътре, направена 3 г. преди въстанието от местния художник Иван Зографов.
Мемориалният комплекс „Априлци” е разположен на историческия хълм Маньово бърдо, където на 30 април 1876 г. са се водили кръвопролитните сражения по време на въстанието. В подножието на комплекса е най-старата панагюрска църква „Св. Тодор Тирон", построена в средата на XVI в. В съседство е друга църква - „Свето Въведение Богородично", украсена с уникални стенописи и покрита с кубета от злато.
Като силно развит икономически град в годините преди Освобождението, в Панагюрище са прогресирали много занаяти – златарство, обущарство, джелепство - търговия с добитък, абаджийство - производство на аби от домашен шаяк, табачество - обработка на кожи, мутафчийство - изработване на изделия от животинска козина.
Над 2500 майстори, калфи и чираци работели в различните дюкяни. Днес зад стъклени витрини в двора на Историческия музей могат да се видят възстановки на тези стари занаяти.
Хотелите и къщите за гости в Панагюрище са десетки. Някои от тях предлагат екскурзии до Копривщица, Розовата долина, до водопада Райското пръскало, Старосел.
Любителите планинари също обичат да наобикалят Панагюрище и да отсядат в туристическите домове и хижи. Само на 11 км от градчето е почивната зона Панагюрски колони. На 1500 м надморска височина, мястото предлага чудесни условия за почивка сред буковата гора.