На 1 юли се очаква управляващата Партия на справедливостта и развитието (АКП) в Турция да обяви своя кандидат за президент, съобщи "Ройтерс". По всяка вероятност това ще бъде нейният лидер и премиер на страната Реджеп Тайип Ердоган. За пръв път Турция ще избира президент чрез пряк вот.
Самият Ердоган, който е основна фигура в турската политика вече повече от десетилетия, не крие амбицията си да се кандидатира за една – по неговите думи – „по-силна президентска администрация".
От обкръжението на настоящия турски премиер прогнозират, че той ще спечели надпреварата за президентския пост още на първия тур, който ще е на 10 август. Тези оптимистични предвиждания се базират на доброто представяне на партията му на местните избори през март тази година, когато АКП спечели 43% от гласовете на избиратели. При това, въпреки разтърсващите корупционните скандали около Ердоган и приближените му, както и нестихващите през изминалата година антиправителствени протести.
От опозиционните Републиканска народна партия и партията „Националистко движение" миналата седмица обявиха, че са се споразумели да номинират като техен кандидат за държавен глава Екмеледин Ихсаноглу, който през декември напусна Организацията за ислямско сътрудничество.
Русия приема всеки ден по десетина хиляди бежанци от Украйна
Заради обострянето на ситуацията в Югоизточна Украйна, през юни се наблюдава усилено нарастване на потока от бежанци към Русия. По данни на оперативния междуведомствен щаб, на денонощие в пограничната Ростовска област пристигат по около десетина хиляди украински граждани.
Част от тях остават в обособените вече повече от 400 пункта за временно настаняване и палаткови лагери, а останалите биват извозвани транзитно към други райони на страната. Авиацията и автоколоните на Министерството на извънредните ситуации вече са превозили до различни места в Русия, в това число и в Подмосковието, почти 2500 бежанци.
Медиите отбелязват, че географията на това преселение се разширява с всеки изминал ден. От Ростов хората се извозват към Калуга, Рязан, Ставропол...
По данни на Федералната миграционна служба, от началото на 2014 г. общо около 480 хиляди украинци са потърсили убежище на руска земя.
За помощи за бежанците правителството на Руската федерация е заделило 240 милиона рубли, а във вторник от държавния резерв бяха отпуснати повече от 200 тона продоволствия, лекарства и други необходими вещи.
РИА „Новости“ припомня, че от края на февруари югоизточните области на Украйна са разтърсвани от все по-ескалиращо напрежение, създадено от започналите тогава антиправителствени протести. Те бяха провокирани от насилствената смяна на властта в Киев и последвалите след това опити за отмяна от Върховната рада на закона, даващ статут на руския език като регионален. Център на протестите от страна на проруски настроените украински граждани стана Донбас.
Спасена от екзекуция християнка от Судан отново бе арестувана
Във вторник суданските власти задържаха на летището семейството на Мериам Яхия Ибрахим. Това стана при опит на двудетната фамилия да излети за САЩ, чийто гражданин се явява съпругът Даниел Уани.
Само ден преди това жената бе пусната от затвора, избягвайки по чудо екзекуция заради това, че е отхвърлила исляма и е станала християнка. Освобождаването й стана, след като под засилен международен натиск апелативният съд анулира смъртната й присъда.
CNN разпространи подробности от углавното дело срещу Мериам. По данни на телекомпанията, жалба срещу нея е подал един от родствениците й, които били шокирани от съобщението за брака й, който нарушавал местните закони. Според тях брачен съюз между християнин и мюсюлманка е невъзможен.
Съдът приел, че жената е мюсюлманка, тъй като баща й изповядвал исляма. Обвиняемата обаче твърдяла, че след като баща й изоставил семейството си, когато тя била 6-годишна, е била възпитавана от майка си, която била християнка.
Съдиите настояли Мериам да се отрече от Христовата вяра, но тя отказала. Следствие на това шириатският съд я осъдил на смърт чрез обесване и 100 удара с камшик. След произнасянето на присъдата, суданката бе настанена в килия на смъртници в женския затвор в Омдурман, заедно с 20-месечния си син Мартин. През нощта на 24 май тя роди зад решетките и дъщеря.
Мъжът, натопил пред властите християнката, твърди, че е неин брат, макар по думите на жената тя никога не го е виждала, заяви във вторник, че фамилията не приема решението на апелативния съд. „Законът не успя да защити нашите права. Това е дело на честта. Християните опетниха честта ни, но ние ще отмъстим за това“ – заплаши той.
ПАСЕ преизбра генералния секретар на Съвета на Европа
Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) преизбра във вторник за генерален секретар Турбьорн Ягланд. От създаването на СЕ през 1949 г., това е първият случай, когато заемащ тази позиция ще управлява организацията втори мандат.
При първия тур норвежецът Ягланд получи 156 от гласовете, което му осигури абсолютно мнозинство, докато единственият му конкурент за поста – германката Забине Лойтхойсер-Шаренбергер, взе само 93 гласа от събралите се общо 249 депутати.
Ягланд оглави Съвета на Европа през 2009 г. Същата година той застана начело и на норвежкия Нобелов комитет.
62-годишният Турбьорн Ягланд е бил председател на парламента в родината си от 2005 до 2009 г.
Новият му мандат като генерален секретар на международната организация на страните от Стария континент, насърчаваща сътрудничеството на европейските държави в областта на правото, човешките права, демократичното развитие и сътрудничеството в областта на културата, ще започне да тече от 1 октомври т.г., уточняват от пресслужбата на ПАСЕ.
Пак поискаха суспендиране на румънския държавен глава
По повод избухналия скандал за търговия с влияние, в който бе замесен братът на румънския президент, на общо заседание на двете си камери в сряда, парламентът на северната ни съседка прие декларация, с която се иска оставката на Траян Бъсеску. Документът бе гласуван с положителен вот от 344 депутати, без нито един глас против, а 17 се въздържаха. В залата не влязоха народните избраници от Демократично-либералната партия и партията „Народно движение“.
Братът на румънския държавен глава – Мирча Бъсеску, бе арестуван в края на миналата седмица, след като плъзнаха твърдения, че е получил чрез посредник сумата от 250 хил. евро от арестувания за опит за убийство Берча Мондиал. Подкупът му е даден, за да повлияе в полза на освобождаването му.
В същото време изданието „Журналул национал“ с изненада отбелязва, че румънската Национална дирекция за борба с корупцията (НДБК) не извършва разследване в тази посока, а по обвинение в изнудване са били арестувани членове на семейството на Берча.
Въпреки това, във връзка със случая румънският премиер Виктор Понта коментира:
„Смятам, че един политик, който държи на Румъния, би трябвало да си подаде оставката“.
Междувременно в. „Гъднул“ съобщава, че зетят на Траян Бъсеску – Раду Прикоп, съпруг на по-голямата му дъщеря Йоана, е разследван за измама и фалшификация във връзка със сделка с реституция на имоти на стойност 10 милиона евро.