Очаквано за негов председател отново бе избран Мартин Шулц, който стана първият политик с два последователни мандата на поста
На 1 юли Европейският парламент започна работа в новия си състав, който бе избран в края на май от гласоподавателите на ЕС.
Както се очакваше, за негов председател бе избран кандидатът на германските социалисти Мартин Шулц, който получи подкрепа от 409 евродепутати при минимално необходимо мнозинство от 307 гласа.
По време на първото заседание на институцията, в рамките на три последователни гласувания бяха избрани и 14-те заместник-председатели на ЕП, сред които няма нито един български представител. Шестима от тях са от ЕНП, трима от групата на социалистите и по един от петте по-малки групи. Сред евродепутатите, които заемат тази позиция, има двама италианци, двама румънци, двама германци и по един заместник на Шулц от Ирландия, Испания, Унгария, Франция, Финландия, Австрия, Гърция и Полша.
Всеки един от тях може да изпълнява функциите на председателя, когато това е необходимо, и да ръководи пленарните заседания. Освен това четиринадесетимата автоматично стават членове на Бюрото – органът, който отговаря за всички административни и организационни въпроси.
Съперници на Мартин Шулц за поста бяха кандидатът на консерваторите Саяд Карим, за когото бяха подадени 101 бюлетини, както и номинираните от зелените и крайната левица - Улрике Луначек и Пабло Иглесиас, които получиха по 51 гласа. Европейската народна партия и либералите така и не издигнаха свои кандидатури за председателското място в Европарламента.
Мартин Шулц, който оглавяваше досегашния през втората половина от мандата му, определи преизбирането си като най-голямата чест в живота си. Той стана първият политик, останал на председателския пост в ЕП два последователни мандата от по две години и половина. Толкова ще остане и сега на поста, като в началото на 2017 г. ще освободи мястото. За следващите днес години и половина, както е договорката между двете най-големи политически групи в ЕП, ще бъде излъчен негов приемник от редиците на ЕНП.
Междувременно в сряда стана ясно, че за първи път в историята на ЕС в състава на Еврокомисията ще се появи еврокомисар по въпросите на имиграцията. „Създаването на този пост е предизвикано от необходимостта от европейско измерение на нашата миграционна политика“ - отбеляза по този повод новият председател на ЕК Жан-Клод Юнкер, чието избиране ще бъде окончателно утвърдено на сесията на Европарламента на 16 юли. След това до края на септември той ще трябва да представи новия състав на Европейската комисия, в която ще влязат 28 човека – по един от всяка страна на ЕС.
evroparlamenta ima predstaviteli na raslishni religii .partii.narodi,
dobre e da se znae she v GARZIA,ITALIA ,FRANZIA ,ISPANIA JUSHNA GERMANIA I V DRUGI EVROPEJSKI STRANI IMAT GOLJAMO VLIJANIE PARTIITE NA SHERNORISZITE ,
V TURZIA ,USA ,ANGLIA ,KANADA SA PARTIITE NA BELORISZITE , V SEVERNA KOREA ,KITAJ I DRUGI STRANI SA SHERVENORISZITE ,A KAFJAVORISZITE SA MALZINSTVO ILI NOSJAT DRUG ZVJAT RISI I VLISAT V NARODNITE PARTII DORI ZAEDNO S SHERVENORISZITE
AZ SI BJAH BEZPARTIEN I SI OSTANAH BEZPARTIEN KATO GEORGI SHORSH GANSHEV
ZASHTOTO NE ISKAM DA VODJA OBEZVERENI ,OBEDNELI KAM LASHLIVI PATISHTA ,
NEKA VSEKI SAM SI RESHI NA KOJA PARTIA DA GLASUVA DOVERIE