Американски експерти отново обвиниха Китай в кибератаки. Този път САЩ твърдят, че китайски хакери са атакували аналитични центрове,
занимаващи се с въпросите на геополитическата обстановка в Азия. И по-точно – били са похитени данни от компютрите на тези сътрудници, които провеждат мониторинг на ситуацията в Ирак, отбелязва „Ройтерс“, позоваваща се на данни от компанията CrowdStrike, анализираща информационните заплахи за големи учреждения. Атаката удивително съвпада с обострянето на ситуацията в тази страна, където властите са заплашени от самопровъзгласилата се „Ислямска държава“.
CrowdStrike подозира за кибератаките групировката Deep Panda, която вече в течение на няколко години тероризира отбранителни и финансови предприятия в Съединените щати. Но докато по-рано хакерите са се интересували от американските промишлени тайни, то сега повече се занимават с информацията за бойните действия, които водят на територията на Ирак бойците от групировката ИДИЛ.
В началото на юни те започнаха настъпление срещу редица градове в северните части на Ирак, а завземането от терористите на няколко провинции и обявеният от тях поход към Багдад постави под заплаха съществуването на държавността в страната.
Както припомнят експертите, Ирак се явява петият по големина източник на нефт за Китай, докато в същото време Китай е най-големият чуждестранен инвеститор в иракската нефтодобивна промишленост.
Така че за китайците е напълно естествено да се интересуват от случващото се в тази държава и да се стремят да узнаят възможно най-рано за евентуалните реакции от страна на САЩ на случващото се там.
По-рано Вашингтон изпрати в Багдад военни съветници, а Барак Обама заяви, че Съединените щати са потенциално готови за нанасянето на удари по ислямистите.