Наводненията крият опасност от зарази


Наводненията крият опасност от зарази
Наводненията водят не само до материални щети, но може да станат причина и за здравословни проблеми
21 Август 2014, Четвъртък


През последните години почти няма сезон – като изключим зимата – без наводнения. Освен че причиняват материални щети, водните потопи крият и сериозни опасности


Автор: доц. д-р Гео Нешев

за човешкото здраве: вирусен хепатит, коремен тиф, бактериална дизентерия... Как да разпознаем симптомите им и какви мерки да вземем, в случай че все пак сме се заразили?
Доротея Божилова,
Добрич

Това наистина е така. Едно от най-опасните заболявания, които наводненията може да докарат на пострадалите, е вирусен хепатит А.
Има някои, макар и непостоянни признаци, по които той може да бъде различен от останалите първични вирусни хепатити. Най-често вирусният хепатит А започва остро и внезапно. Първите му симптоми са сходни с тези на грипа – повишена температура, главоболие, мускулни болки, общо неразположение. Докато хепатит В например започва много по-бавно и постепенно.

За щастие хепатит А обикновено протича по-леко и бързо. Смъртността при него е много ниска (0.4 на сто) и той не води до развитие на хроничен хепатит и чернодробна цироза, нито пък до състояние на носителство на вируса. Хепатит А има по-кратък инкубационен период – до две до шест седмици.
Предава се почти изключително по оралнофекален път – от човек на човек или чрез замърсена храна, вода и др.

Започва с гадене, повръщане, тежест в дясното подребрие, отпадналост, липса на апетит. Болният се уморява лесно, температурата му е умерено повишена. Има болки в мускулите, в  малките стави на пръстите, хрема и суха кашлица, чувства тялото си разкършено. Появява се жълтеница. Склерите на очите, лигавицата на мекото небце и юздичката на езика, както и кожата на тялото пожълтяват. Урината потъмнява, а изпражненията се обезцветяват. По кожата се появява лек сърбеж или обриви, подобни на уртикария и др. При децата лимфните възли на шията са увеличени.

Вирусен хепатит Е
Началото му е леко, съпроводено с жълтеница, липсва температура. Прогнозата е добра.
При лечението на хепатита на болните трябва да се осигурят лек режим и диета, която следва да е богата на белтъчини и въглехидрати, а мазнините да бъдат силно ограничени. Допускат се само растително и краве масло, и то в малки количества. Абсолютно е забранено пиенето на алкохол и на газирани напитки.

При по-тежките форми на вирусен хепатит А от диетата напълно се изключват бульоните, месните супи и сосовете. Отстраняват се също така пържените храни и продуктите, богати на етерични масло и на холестерол. Неподходящи в случая са и богатите на целулоза храни – зеле, цвекло, фасул, грах и леща.
В дневното меню на болния трябва да бъдат широко застъпени лесни за усвояване сладки храни, които съдържат захароза, фруктоза, глюкоза. Става дума за различните видове мармалади, конфитюри, компоти, натурални сиропи, нектари и др. Продуктите трябва да бъдат богати на витамини – С, В, А, Е, К, К15 и др. Ястията следва да съдържат достатъчно зеленчуци, а десертите – плодове.

След като стане ясно, че няма опасност хепатит А да се хронифицира, не е необходимо болният да спазва постелен режим. Въпреки това той трябва да остане в състояние на покой, без да полага физически усилия. В противен случай има опасност заболяването да се повтори в по-тежка форма.

Бактериална дизентерия
Неин източник е човекът – болен или здрав носител. Инкубационният период е от 1-2 до 7 дни. Началото е с остро повишена температура, отпадналост, липса на апетит при децата, често гадене, повръщане, болки в корема, многократно изхождане на редки, кашави изпражнения, болезнени позиви за ходене по голяма нужда, слуз и жилки кръв в изпражненията. Някои болни изхождат само слуз и кръв.
Прогнозата на това заболяване е добра. Профилактиката се състои в спазването на лична и обществена хигиена.

Коремен тиф
Източник на заразата е човекът – болен или заразоносител. Инкубационният период е от 7 до 21 дни. Започва бавно, с повишение на температурата и неработоспособност. На седмия ден температурата вече е 40 градуса, болният е унесен, отговаря едносрично. По тялото му се появяват червени петна, езикът му е обложен, кафеникав, гърлото е зачервено.
Засегнатият от болестта страда от главоболие, упорито безсъние, запек. Има суха, мъчителна кашлица, съпроводена с хрипове. При старите хора състоянието е по-тежко и е съпроводено с обриви и белодробни проблеми.


В категории: Горещи новини , Алтернативно лечение

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки