Колкото и да не ни се иска, на прага ни вече чука зимата, а с нея идват и много специфични болести. Повечето от тях – грип, настинки, обостряне на болежките
Автор: доц. д-р Гео Нешев
по опорния апарат – са известни на всички. Но кои са по-непопулярните от заболяванията, които може да ни изненадат през наближаващия студен сезон?
Десислава Бояджиева,
Стара Загора
Зимата е добър сезон за хората, които страдат от поленови алергии. Което не означава, че през студените месеци няма никакви алергии. Напротив. Има, при това много на брой и разнообразни по характер.
Коя е причината? Още щом приведем в действие отоплителните прибори през есента, заедно с топлия въздух от тяхната повърхност започват да се вдигат прах, плесени и акари. Те попадат директно в дихателните пътища, дразнят лигавиците и предизвикват алергии. А поради факта, че през зимата човек прекарва по-голяма част от времето си на затворено – в офиса или у дома, алергените се превръщат в наистина сериозен проблем през тази част от годината. И все пак:
Кои са най-разпространените битови алергени?
Акарите. Те живеят в дюшеците, матраците и в постелъчното бельо. Отделяните от тях частици се пренасят по въздуха и предизвикват алергия у чувствителните към този вид дразнители хора.
Мухълът. Тези гъбички се размножават в тъмните, влажни и топли части на жилището или офиса – в килера, в сервизните помещения, а понякога и в стаите. Когато техните спори попадат във въздуха, те предизвикват алергични реакции.
Домашните любимци. Хората обикновено смятат, че причинената им от домашните любимци алергия е предизвикана от козината на животните. Не е така обаче. Алергията се предизвиква от протеина, който се съдържа в мъртвите кожни клетки, в слюнката и в урината на животното. Именно той, попадайки в дихателните пътища на човека, предизвиква алергични реакции.
Парфюмите и различните ароматизатори. Те могат да затруднят дишането, да предизвикат пристъп на астма или кожни обриви при страдащия от алергия болен. Това се отнася не само за парфюмите, но и за лака за коса, лосионите, освежителите за въздух и др.
Кои са главните симптоми?
Алергиите, предизвикани от прах, мухъл или акари, обикновено са съпроводени с алергична хрема – ринит. И още: кашлица, тъмни кръгове под очите; често кихане; сълзене на очите; дразнене и парене в гърлото и носа и т.н.
Как да избегнем пристъпите?
Отстранете всички килими, тапети и предмети, по които има плесен. Банята и тоалетната мийте с разтвор, в който има 5 процента хлор и малко миещо средство. В последно време по магазините се продават и специални препарати против мухъл.
Влагата у дома не бива да надвишава 50 процента, тъй като при ниска влажност акарите и мухълът се размножават по-трудно. Ако сами не можете да се справите с проблема, използвайте прибор за отстраняване на влагата – такива уреди можете да намерите в търговската мрежа.
Използвайте високоефективни сухи въздушни филтри, които отстраняват от въздуха праха и насекомите.
Веднъж седмично изпирайте постелъчното бельо в гореща вода. За матраците, одеялата и възглавниците използвайте противоалергични калъфи.
И помнете: разходките навън, когато е много студено, както и физическите упражнения могат да засилят симптомите на вашата астма.
Разбира се, през зимата, когато вирусите се предават от човек на човек, е трудно да се установи точната причина за хремата и кихането – дали става дума за простуда и грип, или за алергия.
И все пак не забравяйте, че простудата продължава десет дни, докато алергията може да трае седмици, дори месеци наред – докато алергенът е някъде около вас. Така че, ако дразненето в гърлото и в носа продължи повече от една седмица, най-добре се консултирайте с лекар.