Европейската програма за развитие на селските райони реже средствата и за дребните животновъди
Дребните животновъди и пчелари няма да получат подпомагане по новата Програма за развитие на селските райони. Оказа се, че са били изключени като допустими бенефициенти по подмярка 4.1.2. "Инвестиции в земеделски стопанства по Тематична подпрограма за развитие на малки стопанства". Това съобщи председателят на Националното сдружение на малките семейни ферми и преработватели (НСМСФП) Мъгърдич Хулиян. След последното заседание на работната група в края на ноември са започнали консултации с Еврокомисията и дирекцията, която работи по българската ПРСР, за изчистване по забележките.
Една от задачите на групата е била да състави списък с критериите за допустимите бенефициенти, която да даде възможност на малки земеделски производители със стандартен производствен обем (СПО) между 2000 и 8000 евро да кандидатстват с проекти за закупуване на техника, изграждане на съоръжения и вложения в стопанствата за повишаване на конкурентоспособността.
След тези разговори, без никакво съгласуване с браншовите организации или обсъждане, българските представители са се съгласили от въпросната инвестиционна мярка да отпаднат малките животновъди и пчелари.
На практика това означава, че стопани, отглеждащи максимум 110 овце, 90 кози, десетина крави, или пчелари с до 125 кошера реално няма да могат да кандидатстват по мярката, за да разширяват стопанствата си. По мнението на експерти това не били устойчиви стопанства и отпускането на средства за тях щяло да се превърне в социална помощ.
"В Германия може и да не са конкурентни, но у нас е различно, тъй като близо 80% от едрия рогат добитък се отглежда в малки ферми. Нашите експерти твърдят, че в Брюксел е взето решение за отпадане на тези бенефициенти, и то се отнасяло за всички страни. Съмняваме се, тъй като, ако в България едно стопанство с 50-60 овце се приема за неконкурентно, в Малта например това е нещо огромно и няма как ЕК да вземе решение и да спре подпомагането му“, посочи Хулиян.
Той припомни, че точно заради различията в условията и вида на стопанствата ЕК е дала възможност всяка страна да си избере тематична подпрограма и аргументирано да я защити.
Другото твърдение на нашите експерти е, че те пренасочват средствата за малките животновъди и пчелари по подмярка 6.3 "Стартова помощ за развитието на малки стопанства", където размерът на финансиране е до 15 000 евро.
Председателят на сдружението обаче опонира със сериозни аргументи: "Но двете мерки са с различна логика на интервенция. Едната има за цел да даде възможност на тези стопанства да се стабилизират и да могат да надграждат, за да кандидатстват. Например човек с 50 овце, което е 4000 евро СПО, кандидатства по подмярка 6.3, получава 15 000 евро, надгражда с 2000 и стандартният му производствен обем става 6000 евро.
Паралелно този стопанин може да кандидатства по подмярка 4.1.2. "Инвестиции в земеделски стопанства по Тематична подпрограма за развитие на малки стопанства", за да стигне СПО до 8000 евро и над това, за да е вече допустим за кандидатстване по голямата мярка.
Сега той ще стигне до 6000, няма да може да кандидатства по 4.1.2 и ще е лишен от възможността да се развива и да става устойчив и конкурентен, каквато е целта на тези мерки - стопаните да излизат на светло, да се развиват".
При пчеларите стандартен производствен обем от 8000 евро са 125 кошера - това не е никак малко стопанство, а са оставени без подкрепа, тъй като някой е преценил, че не са устойчиви.
За решаване на проблема от сдружението изпращат писма до Европейската комисия, до комисаря по земеделие Фил Хоган и до дирекцията, която работи по българската ПРСР. Вече с официално становище е информирано и Министерството на земеделието и храните.