Патриотите от НФСБ поднесоха цветя пред паметната плоча, поставена на лобното място на въстаниците
12 Юни 2015, Петък
Навършиха се 139 години от залавянето и убийството на групата въстаници, предвождани от автора на Кървавото писмо
Автор: Десант
През първата седмица на юни в ловешкото село Чифлик и местността Рогачева поляна над хижа „Хайдушка песен“ множество родолюбци се потопиха в звуците на патриотичните песни и почетоха паметта на обявилия Априлското въстание в Копривщица Тодор Каблешков.
Организацията на събитието бе подпомогната финансово с дарения на патриоти и средства на отец Боян, който вече 12 години е свещеник в селата от района.
Вечерта на 5 юни бяха положени венци пред паметника в с. Чифлик, където с едноминутно мълчание бе сведена глава в почит на заловените през 1876 г. Тодор Каблешков и Найден Попстоянов и убитите Георги Търнев и Стефан Почеков. Цветя бяха поднесени и от структурата на НФСБ в Троян и регионалния координатор на партията за област Ловеч.
С участието на местни жители на следващия ден – 6 юни, представители на копривщенския клуб „Традиция“ направиха възстановка на събитията отпреди 139 години, разиграли се в местностите Стълбата и Рогачева поляна. По време на Априлската епопея тук се укриват четиримата оцелели въстаници, предвождани от Тодор Каблешков.
Патриотите от Националния фронт отрупаха с цветя паметната плоча, поставена на лобното място на героите.
На 13 юни в 11 ч. в ловешкото село Терзийско предстои самодейци да припомнят героичната одисея на летописеца на Априлското въстание Захари Стоянов.
Тодор Каблешков се ражда на 13 януари (1 януари стар стил) 1851 г. в заможното семейство на копривщенеца хаджи Лулчо Дончов Каблешков, който се занимава с бегликчийство и джелепство. Макар и чорбаджия, той е известен като голям патриот и родолюбец, за което е вдъхновен от големия си брат Илия, убит в Берковския край от кърсердари през 1858 г.
При избухването в Копривщица на Априлското въстание през 1876 г. Тодор Каблешков написва легендарното си Кърваво писмо, с което призовава и панагюрци да се вдигнат на оръжие.
Заловен от турците, той е зверски изтезаван и вече полумъртъв на път към съда в Пловдив успява да измъкне от едно заптие револвера му и да се застреля с него. Така на 16 юни 1876 г. едва 25-годишен, Каблешков сам слага край на героичния си земен път. След няколко препогребвания тленните му останки са положени в църковния двор на храм „Успение Богородично“ в родния му град.