Нетрадиционен кръжок по практическа история възпитава децата в родолюбие
Автор: Пламен Николов
Български искрици” е името на нетрадиционен кръжок по практическа история, с който в Добрич възпитават децата в любов към историята, бита и културата на българския народ.
Засега инициаторите от специализираната в ушиване на народни носии фирма „Българска шевица“ не разчитат на външно финансиране, а всички техни идеи се реализират със собствени сили на екипа на „искриците“, партньорите или на самите участници – децата и техните родители. Помага им и добричкият Регионален исторически музей.
Замисълът е по атрактивен и интересен за малчуганите начин да се обогатят знанията им за миналото на народа ни и да се съхранят вековните ни традиции. Чрез включване в увлекателни за тях дейности подрастващите получават допълнителни знания за българската история. Това е особено важно не само заради ширещите се бездуховност и нихилизъм, но и заради нелепостите, от които изобилстват съвременните учебници по история, убедени са от екипа на проекта.
Включвайки се в разнообразните работилници, децата получават елементарни познания и умения за обработка на дърво, кожа, текстил. Основната цел е да се възпита у подрастващото поколение чувство на национална принадлежност и гордост, че сме потомци на велик и славен народ.
Началото бе поставено през ноември 2014 г. От тогава всяка неделя ученици на различна възраст от добричките училища посещават Възрожденското училище в етнографския комплекс „Старият Добрич”. Проектът е разработен в три модула – „Средновековна работилница”, „Магията на българската шевица” и „Силата на българското слово” .
Момчетата имат възможност да научат как от естествени материали се изработват стрела, кожена кесия, щит, шапка, терлици, колан с тока, средновековни играчки. Малките дами пък придобиват умения в направата на салфетки, карета, книгоразделители, мини национални костюми, кукли, коланчета и игленици.
В рамките на модула „Силата на българското слово” в края на януари малки таланти от добричкото СОУ „Климент Охридски” представиха комедията „В село Горно нанадолнище” по разкази на Чудомир, като се превъплътиха в персонажите от пъстрия свят на хумориста, пресъздавайки забавни случки от ежедневието в периода между двете световни войни.
Уникалният кръжок по история стигна и до сънародниците ни в Молдова. През май проектът бе представен в Тараклия. Група от 50 деца и техните преподаватели гостуваха на българската общност в молдовския град, която съставлява около 60 процента от местното население. В срещите със своите връстници те видяха как живеещите в чужда държава наши сънародници са успели в продължение на повече от два века да съхранят и пренесат през времето, да предават от поколение на поколение българския дух и традициите на народа ни.
Бесарабските българчета използваха възможността да покажат сръчността и находчивостта си, изработвайки предмети от естествени материали.
Проектът “Български искрици” ще бъде възобновен през следващата учебна година. Освен добричкия музей, активно в реализиране на дейностите и обогатяването знанията на децата се включват и възстановчиците от Регионален клуб „46-ти пехотен Добрички полк” на Национално дружество „Традиция”. Екипът на проекта се надява на по-активно съдействие, а защо не и на финансиране от Община Добрич.