Липсата на държавата и безсилието на основни институции са главната причина за конфликтите между българи и роми
Автор: Борислав Михайлов
Дни наред водещи заглавия в медиите съобщават: „В Орландовци всичко е спокойно!”. Сякаш става дума не за квартал на столицата, а за епопеята на Шипка. Преди сблъсъците в Орландовци беше и още тлее конфликтът в Гърмен, а като симптоматичен пример за дух, изпуснат от бутилката, остава Катуница.
„Проблемът в Орландовци има своята предистория, която сме длъжни да припомним. На 17 януари 2011 г. общинският съветник Ангел Джамбазки внесе искането на 3 000 жители на квартал Орландовци за провеждане на местен референдум за събаряне на незаконните постройки в квартала и изселването на незаконно пребиваващите там пришълци. Столичният общински съвет отказа провеждането на референдум, а районният кмет не взе никакви мерки по събарянето на незаконните постройки.“
Цитатът е от декларация на „Патриотичен фронт – НФСБ и ВМРО“, прочетена от Валери Симеонов (пълният й текст виж на стр. 9). В нея за трети път – все от парламентарната трибуна – се изтъква, че „за пореден път сме свидетели на безсилието на полицията, а рискът от ескалация на напрежението и етническото противопоставяне е повече от очевиден.”
Което налага да се припомни, че именно безсилието на полицията и рискът от ескалация на напрежението и етническото противопоставяне бяха причината на 27 май 2015 г. парламентарната група на Патриотичния фронт да постави въпроса за борбата с битовата престъпност, като едно от седемте условия, за да продължи подкрепата на правителството.
Проблемът е с натрупването
Едва ли някой е подкокоросал ромите в Орландовци или в Гърмен да отидат да се бият. Просто идва един предел. Хората живеят бедно. Проблемът не е с изборите, нито с агитките. Проблемът е с натрупването през годините, смята съпредседателят на Патриотичния фронт Красимир Каракачанов.
Вече споменахме, че жителите на Орландовци са искали референдум, но не са го получили. Каракачанов припомня, че така е било и в Гърмен. Още преди години хората там са настоявали да има допитване за събаряне на незаконните ромски постройки в кв. Кремиковци, но никой не им е обърнал внимание.
Хората искат да видят мерки, искат да видят държавата на място и нещата ще се успокоят, смята Каракачанов. Той е политик с достатъчно богат опит, за да има право да твърди, че няма нещо, което държавата да не може да направи, стига да има желание.
Само че у нас, въпреки всичко, правителство след правителство, вътрешен министър след вътрешен министър, стари и нови полицейски шефове все вървят след събитията. Упражняват се в управление на кризи, вместо да направят по-лесното – да предвиждат и предотвратяват кризите.
В тази връзка е добре, че вече има и университетска лаборатория за управление на кризи, а в редица анализи ясно и недвусмислено се подчертава, че безработицата и бедността са опасни за националната сигурност, защото генерират престъпност и конфликти. Всуе, управляващите продължават да гасят пожари. За което също ще стане дума…
„Искам да призова всички да бъдат по-внимателни, когато си играят с огъня, защото на базата на стабилността в България и огромната нестабилност в региона, всички трябва да пазим нашето чердже, да не си го запалим", коментира премиерът Бойко Борисов ставащото в Орландовци и Гърмен.
Лесно става, трудно се гаси, като пожарникар ви го казвам, добави още той.
Има ли политическа намеса в конфликта?
Този въпрос беше поставен, след като стана ясно, че по време на протестите в Орландовки са били забелязани лица като Илия Илиев от ДПС и националиста Боян Расате. Пред Нова телевизия хора от кварталите „Орландовци" и „Бенковски" също изразиха опасения, че протестът им може да бъде яхнат от политиците, тъй като наближават избори.
В декларацията на Патриотичния фронт, която вече бе цитирана, има недвусмислен коментар по тази тема.
„Наясно сме и с дълбоките политически причини, създаващи чувството за безнаказаност у този етнос. Знакови бяха обещанията на Ахмед Доган в Столипиново, че ако гласуват за ДПС, циганите ще бъдат освободени от плащането на ток и вода, което беше последвано от масовото купуване на цели махали и квартали, с нарастващи с годините суми, от десетниците и стотниците на противоконституционната и протурска партия. Това допринесе за допълнително капсулиране и противопоставяне на циганския етнос спрямо българския народ”, заяви от парламентарната трибуна Валери Симеонов.
Което е повод да се припомнят някои особено тревожни факти и тенденции. На първо място това е масовото „приобщаване” на големи ромски общности към мюсюлманската религия, дори към радикалния ислям.
Достатъчно е да се припомни завършилото на първа инстанция в Пазарджик дело за радикален ислям срещу 12 имами, повечето от които агитиращи предимно сред роми. Нещо повече – процесът на ислямизация на ромите върви паралелно с промяна на техните имена, бит и обичаи.
В някои ромски махали дори полицията не може да открие издирвани лица по техните имена и фамилия в паспортите, защото Иван е станал Хасан и като такъв го познават и съседите му, Михаил вече е Мустафа и т.н. Тези цигани вече говорят на турски, а не на своя език, жените им напират да носят бурки, децата им посещават училища към джамиите.
Излишно е да се гадае за кого гласуват турчеещите се и ислямизирани роми, така както е ясно какви са последствията, когато на хора от етноса се обещава да не плащат ток и вода. Между другото, същото е правил в миналото в Самоков и депутатът втори мандат Александър Методиев, известен повече като Бат`Сали.
В предишното Народно събрание той бе депутат от БСП, която също има богат опит в привличането на ромски гласове. В сегашния парламент Александър Методиев вече е представител на ДПС, като влизането му от Кюстендилския многомандатен район предизвика колосален скандал, умело потушен от ЦИК.
Привилегии, вместо воля за налагане на закона
Причината за случващото се в столичния квартал „Орландовци“ е, че различните кметове и политическите сили се заиграваха с етническата карта и на ромите са предоставени определени привилегии. Това коментира неотдавна бившият главен секретар на МВР ген. Валентин Петров. По думите му българското население се чувства онеправдано, а циганите трябва да разберат, че има закони и правила, които се отнасят и за тях.
„Тези хора трябва да разберат, че има държава и държавни органи, които съблюдават за спазването на тези правила“, препоръчва бившият главен секретар на МВР. Това е същото, което казва и Красимир Каракачанов: „Няма нещо, което държавата да не може да направи, ако наистина иска да го стори”…
Всъщност в момента държавата, освен всичко друго, наблюдава как полицаи са опънали палатка пред парламента, тъй като не са съгласни с налаганата от правителството пенсионна реформа. Което е още един конфликт, който заплашва да прерасне в пожар за гасене или в танго на компромисите…
Анализирай това
Разтурихме държавата си и изгорихме мостовете помежду си. Затова днес не е достатъчно да молим за толерантност. Днес трябва да налагаме правила - правила за всички. И да изискваме политики с дългосрочни цели, способни да обърнат свредела на разпада, в който сме попаднали. Ако не възстановим държавата и не поставим високи изисквания към всички, които се изявяват като лидери на гражданско действие и обществено мнение - илюзия е да мислим, че ще се справим.