Учени плаваха от Русе до Виена, обсъждайки туризма в региона
Кът от изложбата „Ромулиният дом. От Дионис до Христос“, подредена в русенския музей Снимка: РИМ-Русе
21 Юни 2015, Неделя
Тазгодишното издание на Дунавската плаваща конференция, която се проведе тази седмица за трети път по инициатива на Дунавски компетентен център (DCC)
Автор: Десант
и Германско дружество за международно сътрудничество (GIZ), вече е в историята, но участниците в нея се надяват, че споделените по време на форума идеи ще са от полза за по-доброто бъдеще на региона.
Темата на проявата през тази година бе „Устойчиво управление на туристическите дестинации в рамките на Дунавския регион“, като акцентът бе фокусиран върху природните защитени територии и културните обекти на ЮНЕСКО около река Дунав, а целта бе да се генерират конкретни инициативи за засилено сътрудничество в трансграничен и макрорегионален контекст.
И тъй като, както подсказва името й, конференцията бе „плаваща“, тя измина за дните на провеждането си – от 15 до 18 август, маршрута Русе – Тулча – Виена. Сред представителите на държавите по течението на голямата европейска река бе и Даниела Иванова от Регионалeн исторически музей – Русе, която изнесе презентация за Ивановските скални църкви в рамките на уъркшоп, представящ културните обекти от Списъка на световното наследство, като насочи вниманието към начините за управлението им и привличането към тях на нови публики.
Съпътстващо събитие при стартирането на Дунавската плаваща конференция бе откриването на изложбата „Ромулиният дом. От Дионис до Христос”, чийто автор е Мая Живич, археолог в Народния музей в Зайчар, Сърбия. Проявата е посветена на римския императорски дворец Феликс Ромулиана, вписан в Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО и в нея са показани предмети и постери, представящи разкопките, проведени на обекта през годините.