Македонците откраднали символа на герба си от Созопол
Созополският букраний Снимка: НИМ
21 Юни 2015, Неделя
Тези дни при разкопки в Созопол археолозите попаднаха на интересна находка – оловен букраний от края на V в. пр. Хр. Букраниите са особен вид амулети с форма на бича глава,
Автор: Десант
появили се в античния гръцки свят и оттам преминали и при траките, поясни в отворено писмо до медиите историкът и директор на НИМ проф. Божидар Димитров.
По думите му това, което отличава новооткрития созополски амулет е, че върху челото на бика е поставен соларен символ във формата на осемлъчева звезда, станала известна като герб и знаме на днешната република Македония.
Според скопските държавнотворци тя била символ на древната македонска държава и за първи път била създадена и използвана от Филип ІІ Македонски във втората половина на ІV век. Имало я в гроба му в гръцкото село Вергина. Точно този символ краси до 1995 г. знамето на западната ни съседка.
След масови протести в Гърция заради гръцкия характер на Звездата от Вергина, с посредничеството на ООН се стига до компромисен вариант, при който тя е заместена от стилизирано слънце с осем лъча, което македонските историци приемат за аналог на въпросната звезда.
Тогава скопски зевзеци с българско самосъзнание призоваха Япония да протестира, тъй като държавният флаг на Македония пък се превърна в копие на знамето на японския императорски флот, отбелязва по този повод проф. Димитров. Той е на мнение, че сега обаче Созополската община може да осъди комшиите ни на запад за „неправомерно ползуване” на древен паметник, тъй като намерената на нейна територия звезда е с един век по-стара от тази на Филип Македонски и очевидно е открадната от него при пребиваването му в някогашната Аполония Понтика, на която днешният ни морски градец е наследник.
Според древни историци бащата на Александър Македонски поддържал добри контакти с нашата Аполония, която посредничела в уговорките му със скитския цар Атей. „Преговори със созополско вино и созополски паламуд няма начин да не завършат с успех и Филип оставил града независим. Не без да открадне един от символите му – лекуващото слънце", категоричен е видният ни историк.
Той припомня, че в българското законодателство съществува член за „неправомерно ползуване” на древен паметник и много фирми, решили да ползват в логото си ритони от Панагюрското съкровище, са били осъдени да платят солидни суми на наши музеи.