Изборните туристи са се удвоили


Изборните туристи са се удвоили
Карта, илюстрираща увеличението в пъти на регистрациите по настоящ адрес за периода февруари-април 2015 г. в сравнение с февруари-април 2014 г. Източник: AzGlasuvam.net
26 Юни 2015, Петък


Само за една година е установена масова миграция на хора от единия край на България до другия

Автор: Славин Дойчинов

Миналата сряда Народното събрание прие на първо четене промени в Закона за гражданската регистрация, предложени от Патриотичния фронт и РБ, които слагат край на т. нар. „изборен туризъм“, следствие на който на един адрес се оказва, че „живеят“ по 40-50 и дори стотина души – понякога дори в несъществуващо жилище.

Още преди да са окончателно приети и влязат в сила новите промени, предвиждащи там, където законът е нарушен, адресните регистрации да бъдат заличени служебно, Върховна административна прокуратура е възложила извършването на проверка. Тя е установила многобройни фрапиращи нарушения при регистрациите по настоящ адрес във Видинска, Монтанска, Бургаска, Шуменска и Кюстендилска области.

Междувременно сайтът AzGlasuvam.net обнародва карта на общините с повишен риск от „изборен туризъм“ и друга, която показва увеличението в пъти на регистрациите по настоящ адрес. И двете илюстрират сравнението, направено за периода февруари-април 2014 г. и февруари-април 2015 г.

Прави впечатление, че най-масови са нарушенията в Северозападна и Западна България и по-конкретно във Врачанско, Видинско, Кюстендилско и Благоевградския край. Колкото и досадно да звучат цифрите, в случая няма как да минем без тях. В кюстендилската община  Трекляно например през миналата година по настоящ адрес е имало регистрирани 7 човека, а сега те са 296, като по последни данни на ГРАО броят на жителите тук сумарно е едва 1000, а  в административния център – едноименното село, живеят общо... 338 души!
Драстично е увеличението и във видинската община Грамада. Там от 16 записали се по настоящ адрес през миналата година, броят им тази пролет е набъбнал до 650 човека! И т. н., и т. н. –  примерите са бекрайно много.

И тези хора се регистрират обикновено на един и същ адрес. Във видинското село Кирево един и същи дом по регистрация обитават 45 човека, друг – 21. По предложение на Районната прокуратура във Видин кметът на община Макреш е издал 66 заповеди за заличаване на незаконни адресни регистрации в това населено място, а на кметския наместник са съставени два акта за административно нарушение.

Още по-поразителни са данните, при които става дума за регистрация на адрес, където или не съществува сграда, или пък тя е необитаема. В срутена постройка във видинското село Грамада, за което вече стана дума, 10 лица са се записали, че живеят в къща, която се оказа само на основи. В друг случай на площ от 50 км. м. са наблъскани, поне по документи, 22 души.

Колко общо са заличените адресни регистрации, които са извън закона, не е ясно, но простите сметки показват, че от 43 638 души, регистрирани по настоящ адрес през миналата година, до април 2015 г. по настоящ адрес са заявили, че живеят общо 80 200 човека. С просто око се вижда, че нарастването е почти двойно!
Засега законът допуска в едно жилище да бъдат регистрирани лица до три пъти над обичайно обитаващите го. С новите промени, предложени от ПФ и РБ, таванът на тези регистрации ще е до два пъти над живеещите по принцип на съответния адрес.

Все пак, утешително е, че поне оттук нататък подобни нарушения няма да имат отношение към изборите, тъй като право да гласуват имат хората, които са с постоянен или настоящ адрес в дадено населено място шест месеца преди вота. Което означава, че адресните им регистрации трябва да са направени не по-късно от 25 април 2015 г.


В категории: Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки