Осветиха повторно най-стария скален манастир в Европа
Иконата на св. Иван Рилски
05 Юли 2015, Неделя
Икона на покровителя на българския народ св. Иван Рилски бе поставена в края на миналата седмица в скалния манастирски комплекс „Гяур евлери”.
Автор: Пламен Николов
Мястото е едно от знаковите за християнството по българските земи, но е малко познато на съвременниците.
Уникалният комплекс се намира между добруджанските села Балик и Ефрейтор Бакалово. Естествените пещери в скалите край каньона на Суха река са обитавани от монаси отшелници веднага след налагането на християнството като основна религия в Римската империя през 4 век.
Смята се, че това е най-старият скален манастирски комплекс в Европа. Той е разполагал с църква и изсечени в скалите монашески килии. Комплексът е на три нива, като естествените скални образувания са дообработвани от монасите.
Църквата е изсечена, има квадратна форма с дължина 3,10 м и височина 1,90 м. Върху източната стена е оформен триделен олтар. До основата на сградата е обособен и параклис. Северно от него има трапезария и игуменарница.
На няколкостотин метра от манастирския комплекс има още две отшелнически килии и църква гробница, известна сред населението в района като „Сандъкларъ маара”. Скалният манастирски комплекс е бил действащ до падането на България под турско робство – за това свидетелстват редица находки – останки от керамични съдове, кирилски и рунически надписи, оставени от монасите.
След унищожаването на средновековната българска държава комплексът запустява, а турците му дават името „Гяур евлери”, което ще рече „къщите на неверниците”.
Особено интересна е монетарницата. Гледана отдалече, тя наподобява човешко лице. Именно между двете „очи” на монетарницата бе монтирана иконата на св. Иван Рилски. Изображение на светец на това място е имало и в миналото, което личи от изсечения в скалите правоъгълник.
Отец Велико Великов от добричкия храм „Св. Троица” освети изображението на светеца и направи повторно освещаване на манастирския комплекс. Инициативата за връщане християнския облик на святото място е на Регионалния исторически музей в Добрич.