Тринадесетият национален Петропавловски събор на народното творчество събра над 4000 изпълнители
Автор: Здравка Христова
С песента “Хоро се вие край манастира“ в изпълнение на ансамбъл “Сидер войвода” започна тринадесетият национален Петропавловски събор на народното творчество. С него горнооряховският състав подгря публиката за наричаната Магьосница от Пирин Николина Чакърдъкова. На откритите сцени и на поляните край Лясковския манастир “Св.св. Петър и Павел” на 27 и 28 юни се надпяваха и надиграваха повече от 4000 изпълнители от над 200 самодейни състава, отваряйки фолклорната съкровищница на България.
Петропавловският събор е национален и е със статут на най-голямото фолклорно събитие в Северна България. Началото на тази традиция е дадено през 1993 г. и се запазва до днес, с малки прекъсвания. Тази година в празника се включиха и фолклорни групи от Сърбия, Гърция, Словакия, Черна гора и Грузия. Българи и чужденци неспирно се веселиха, представяйки родния си фолклор в цялото му разнообразие и пъстрота. Символичен домакин беше Община Горна Оряховица.
Най-малката участничка беше само на 4 години. Това е Христина Панайотова от Фолклорна група “Росна китка” при Клуба на пенсионера “Мазневска чешмичка” от Лясковец, където пее заедно със своята прабаба. Малката Христина обра овациите на многобройната публика и със своето индивидуално изпълнение на песента “Отде дойде, мамо”.
В програмата на събора в неделя се включи и 7-месечно бебе, което участва в обичая “Годеж” на групата “Годежари” от град Раковски. Най-възрастният участник е на 84 години - Гиньо Златев от хасковското село Долно Белово.
83-годишната Пенка Ненова от лясковското село Добри дял е една от тримата ветерани на тазгодишното издание на събора. Тя е солист на певческата фолклорна група при читалище “Петко Рачов Славейков 1903”. Казва, че пее откакто се помни. В репертоара на самоуката певица има стотици народни, стари градски и туристически песни.
Леля Пенка споделя, че с най-голямо вълнение изпълнява песента “Кръстинка е рано станала”. Тази песен се предава от майка на дъщеря в Добри дял от 1860 година. Написана е по истинска история, която се е случила в нашето село, разказва колоритната певица. Кръстинка била на нивата заедно с мъжа си. Там след разпра с турчин младата булка и мъжът й били обезглавени. В песента има и речитатив, а всеки път, когато хората я слушат, плачат, разказва самодейката от Добри дял. Въпреки че е превалила осем десетилетия, леля Пенка Ненова кипи от енергия. Краката вече трудно ме слушат, но сърцето ми пее. Бог ме е дарил с глас и желание за живот, родена съм на Голяма Богородица, разказва певицата и тръгва да догони приятелките си от певческата група на път към сцената.
Петропавловският събор показва връзката между миналото и настоящето. Всички заедно сътворяват празник, разкриващ красотата и богатството на българския фолклор. Хилядите самодейци го съхраняват с жар за поколенията, защото той е непоклатим стълб на вяра и народна идентичност.
Петропавловският събор няма състезателен характер, но въпреки това има жури, което оценява изпълненията на участниците. В комисията са поканени проф. Елена Кутева, която е главен художествен ръководител и директор на държавен ансамбъл “Филип Кутев”, главният хореограф на ансамбъла Ивайло Иванов, проф. Крум Георгиев, етномузиколог и председател на обществото за фолклор в България, доц. Митко Димитров, преподавател във ВТУ “Св. св. Кирил и Методий”.
„Такива събори и прояви поддържат огъня у хората и самият факт, че ще излязат на сцена, им дава вътрешни сили и ги амбицира. Съборите са много полезни за хората, защото помагат да поддържаме и популяризираме народностните ни традиции”, заяви проф. Кутева.