Неволите на Кърджали с питейната вода нямат край, особено след миналогодишното задръстване на язовир „Боровица“ с дървесина.
Автор: Гергана Костова
Водоемът захранва десетки хиляди жители в областния град, 36 села, както и Момчилград. Този път обаче авария по време на проби и тестване на участък от главния водопровод остави близо седмица половин Кърджали и 24 населени места без вода. Той е част от мега проекта за интегрирания воден цикъл.
Инж. Павел Калистратов от ДЗЗД „Обединение Архидос-2013“ заяви от името на строителите, че според експертната констатация вследствие наслагване на заваръчен материал се е получило и спукването. Специалистите са реагирали веднага, наложило се обаче да доставят части от Варна, тъй като местното ВиК не разполагало в момента с такива. Чрез медиите той поднесе извинения за причинените неудобства на хиляди жители, които бяха принудени да изтърпят петте дни сух режим.
Въпросният подменен участък на магистралния водопровод е част от обекта за „Разширение и реконструкция на водоснабдителната и канализационната мрежа на Кърджали“ с обща стойност на строително-монтажните работи 30,6 млн. лева без ДДС. Този обект е част от големия проект „Изграждане на пречиствателна станция за отпадни води и довеждащ колектор, разширение и реконструкция на водоснабдителната и канализационната мрежа на Кърджали“. Инвестицията е в размер на общо 70 млн.лева, като средствата от Кохезионния фонд са в размер на 54 296 782 лева. Националното съфинансиране възлиза на 13 574 196 лева, а собственият принос на общината е 2 099 102 лева.
Водопреносната мрежа на Кърджали включва изпълнението по проект на общо 38 000 линейни метра инфраструктурни тръбопроводи за водопровод и канализация /22 161 м канализация и 15 585 м – водопровод/, които към този момент са изпълнени на 100%, заяви Калистратов.
Все още никой от властите и местните ръководители на проекта не е разговарял с консорциума-изпълнител, за да се изяснят причините за тежката авария.
Когато тя възникна, областният управител Илия Илиев обвини строителите в неадекватна реакция и подценяване на проблема. Тогава и ръководителят на проекта за Водния цикъл инж. Митко Синабов коментира, че тръбите са дефектни поради лошия материал, който пречел на добрата запойка. Управителят на ВиК инж. Славчо Славков заяви, че все още дружеството не е стопанин на обекта, но понася огромни загуби, както и обвиненията от страна на потърпевшите абонати.
Калистратов разкри, че на строителите са разплатени 17, 9 млн. лева без ДДС, което означава, че изпълнителят е финансирал със собствени средства дейностите по изграждането. Неразплатени остават 12,7 млн. лева, в това число е и водопроводът, където е възникнала аварията при заварката.