Непознатото наследство на бележития търговец Евстати Селвели


Непознатото наследство на бележития търговец Евстати Селвели
Цигарето на търновския търговец Евстати Селвели
12 Юли 2015, Неделя


Музеят във Велико Търново показа за пръв път луксозни вещи на възрожденеца

Автор: Здравка Христова

Луксозни лични вещи на търновския търговец Евстати Селвели представя от 1 юли в рубриката си “Непознатото наследство“ Регионалният исторически музей в старопрестолния град. Предметите и тяхната история в 5-минутен клип с 3D анимация могат да се видят през целия месец в специална витрина в музей “Възраждане и Учредително събрание“.

През Възраждането Търново е един от най-добре развитите занаятчийски и търговски центрове в българските земи северно от Балкана. Съществено значение за стопанския просперитет на града и региона в края на ХVІІІ и първата половина на ХІХ в. има разширяването на търговските отношения и връзки с европейските държави, които се активизират осезаемо след Кримската война.
Заслуга за това имат някои от най-големите търговски къщи в старата столица, ръководени от будни и предприемчиви българи. Един от тях е Евстати Хаджиниколов Селвели (1801-1871).

Роден в семейството на стария търновски род Селвелиеви, получил образование в гръцко и българско училище, той развива мащабна за времето си търговска дейност, като работи самостоятелно и в съдружие с редица изявени търновци като хаджи Минчо х. Цачев, хаджи Николи Минчев, Атанас Михайлов и др.
Основаното от тях съвместно търговско дружество функционира от 1841 до 1865 г. и открива свои постоянни представителства във Виена и Цариград. Евстати Селвели ръководи Виенската кантора и седалището в Търново. Търговската къща поддържа активни контакти с Австрия, Русия и Англия, внася разнообразни манифактурни и колониални стоки и изнася местни земеделски произведения.

Евстати Селвели е не само един от най-видните търговци в града, но и член на Търновската градска община, председател на местното търговско съдилище, активен участник в борбата за църковна независимост. Последните години от живота си прекарва във Виена, където ръководи делата на търговската фирма.
Свидетелство за материалното благополучие и изискания европейски вкус на Евстати Селвели са съхраняваните в търновския исторически музей негови лични вещи. Безспорна проява на лукс са запазените два комплекта трапезни прибори за сервиране, поставени в специално изработени дървени кутии с цветна художествена украса и изящен релефен кант отгоре. Те са от сребро, а всеки комплект се състои от вилица, лъжица, нож и десертна лъжичка.

В основата дръжките им са украсени с релефен флорален орнамент, над който са гравирани две ръкописно изписани латински букви - “Е” и “S”, представляващи монограм на собственика Евстати Селвели.
Високото качество на изработка и орнаментиране, както и наличието на производствени щемпели и монограми дават основание да се предположи, че комплектите са изработени по поръчка на търновския търговец в някой от реномираните европейски ювелирни центрове през втората или третата четвърт на ХІХ в.

Сред личните вещи на Евстати Селвели се откроява едно луксозно цигаре с дължина 19 см. То се състои от три сегмента, направени от сребро, кост и кехлибар.
Основната част на цигарето също е от сребро, богато орнаментирана, изработена с майсторска филигранна техника. Към нея посредством малък костен сегмент, оцветен в черно, е прикрепен добре полиран мундщук от кехлибар. Цигарето е поставено в удобен кожен калъф, подплатен с кадифе. Върху него ясно се различава печатът на производителя - австрийската фирма “Раух” със седалище във Виена.


Сребърните трапезни прибори за сервиране с личните монограми

В категории: Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки