Наследници на първия братовчед на Левски - Васил Караиванов, преиздадоха книга със спомените му за най-светлата личност в историята ни
Автор: Камен Колев
Книга, озаглавена "Васил Левски по спомени на Васил Караиванов - първи братовчед на Апостола“ се появи отново на пазара, цели 28 години след първото й издание. Тя е преиздадена от потомци на самия автор заради големия интерес към безценното й съдържание.
Творбата на Васил Караиванов бе представена в Историческия музей в Пловдив седмица преди честването на 178 години от рождението на Васил Иванов Кунчев на 18 юли.
Томчето излиза за пръв път през 1987 г. и съдържа спомените на Васил, издадени в книга от неговия син - ортопедът доц. д-р Петър Караиванов. Най-новото издание е факт благодарение на усилията на племенника на лекаря - Стефан Караиванов. Той и близките му искат по този начин да се съхрани паметта за Васил Караиванов и неговият принос в българската история.
Бащата на Васил - Генчо Караиванов, и майката на Левски - Гина Караиванова, са брат и сестра, припомнят от Историческия музей. Освен първи братовчед на великия революционер, Васил Караиванов е и касиер на Карловския революционен комитет.
След смъртта на баща си той поема управлението на известния за времето си Караиванов хан, разположен срещу къщата на Левски. Там са се провеждали заседанията на местния революционен комитет. При подготовката за Априлското въстание там са отсядали Георги Бенковски, Тодор Каблешков и Панайот Волов. След Освобождението Васил Караиванов е първият избран кмет на гр. Карлово.
Неговият разказ за Васил Левски от първо лице е ценен мемоарен материал за семейството и рода на Апостола, за неговите близки другари в Карлово, както и за революционната му дейност, подчертават от Историческия музей. Книгата включва писма, снимки, спомени на родственици и документи, които са изгубени като оригинали (виж карето).
"Васил Караиванов е бил пръв съратник на Левски в революционната дейност в Карлово и дясната му ръка“, разказа Стефан на представянето на книгата в Историческия музей в Пловдив.
Петър Караиванов пък е на мнение, че поп Кръстю е предателят, въпреки множеството спорове около това кой е издал Апостола. Книгата не съдържа данни Левски и Ботев да са се познавали, както пише Захари Стоянов в своите „Записки по българските въстания”.
Поетът обаче се е познавал с брата на Дякона – Христо Кунчев. „За Левски трябва да говорим не само на годишнините от обесването и рождението, а всеки ден. Той е националната ни светиня и аз съм се посветил да обикалям страната, за да представям книгата", каза Стефан Караиванов.
Къде изчезна архивът на Васил Караиванов?
Безценният архив със спомените на Васил Караиванов, съхранени десетилетия от сина, е изчезнал от дома му в София, съобщи пред медиите Стефан Караиванов преди година. Документите са събирани и пазени в продължение на два човешки живота.
Васил умира през 1933 г., но приживе разказва спомените си на своя син Петър и той ги записва. Д-р Петър Караиванов е лекар, ортопед, доцент в Медицинска академия. Той умира през 1988 г., година след като издава за пръв път книгата със спомените на баща си за Дякона.
По думите на Стефан, доц. Караиванов приживе обитава апартамент в кооперация до Орлов мост, а ценната документация за Апостола съхранява в личната си библиотека. След смъртта му в жилището се самонастанява съсед, а архивът за Васил Левски просто изчезва, твърди Стефан Караиванов. Последната информация за архива е била, че е изхвърлен в някакво мазе.