Звучи като виц, ама не е – общински съвети заседават в луксозни курорти сред басейни и джакузита, далеч от родния град
Автор: Илияна Христова
Все се е случвало чудесии да стават в България, но поредната ни удари в земята – общински съвети от различни краища на страната заседават на километри от избирателите си. Сбират се, качват се на автобус и “отлитат” да разплитат тежките си политически спорове в някое далечно планинско кътче. Но не сред някое село с име Разбойна или Разделна, примерно, а в реномирани курорти и луксозни спа центрове, разполагащи с няколко басейна, джакузи и поне един витаминен бар. Истина е – не един общински съвет прави така.
В събота (11 юли) това стори местният парламент на Смолян. Рядко ще видите общински съвет да заседава през уикенда, но щом ще е в четиризвездния хотел “Тринити” в Банско… защо не. „Взех това решение по предложение на мои колеги от общинския съвет, като целта е да съчетаем полезното с приятното", заяви председателят на общинския съвет Филип Топов (ГЕРБ). С което показа, че въобще не го е срам.
"Всяка година в бюджета ни има планирани пари за командировки на общинските съветници в страната и чужбина. През тези четири години ние не сме се възползвали от тези средства. Разходите ще ни бъдат в рамките на командировъчните. В заседанието са включени малко точки и те не са тежки. Ще се опитаме да проведем и среща с колеги от Банско, като това да е един вид и обмяна на опит", заяви Топов, цитиран от “Дарик радио”.
И за капак обясни, че цените даже били много изгодни.
Заседанието сред четиризвездния лукс ще да е било изненадващо тежко, защото два дни след сесията на сайта на общинския съвет нямаше информация за решенията. Надяваме се, че причината е процедурна или техническа, а не че съветниците са забравили въобще да заседават.
Защото човек наистина може да забрави – хотелът предлага турска, финландска, каменна и парна баня, салони за релакс, различни видове спа и арома терапии, масажи, солариуми, фреш и витаминен бар…. Ако посетителят тръгне да обикаля всичките, наистина може да се отплесне за важната задача, ако въобще я е имал.
Вярваме абсолютно на общинарите, че цените са били изгодни. 29-те съветници, плюс прилежащият антураж, са мастита група, която всеки хотел би примамил с оферта. Все пак, ето справка, взета от сайта на комплекса – двойната стая е 80 лв., апартаментът - 120 лв. Силно се надяваме, че съветниците са спали поединично.
Местният парламент в Смолян се състои от 6-7 политически сили – ГЕРБ, БСП, ДПС… Все непремирими врагове. Седмица след това не се чу и стон срещу екстравагантната командировка. Така де – спа процедурите скрепяват политическия мир.
Драми имаше в Павел баня.
Тамошните съветници заседаваха през април във… Велинград. Точното име на хотелската обител не стана известно, но кметът Станимир Радевски издаде, че е петзвездна. Той е скаран с мнозинството в съвета, откъдето тръгна и скандалът. “Не сме били на СПА във Велинград. Мога да ви покажа снимки от заседанието”, простена председателката на местния парламент Христина Петрова (дясната коалиция “Балкан”). Вярваме и на нея – не си и помисляме, че на снимките съветниците са по бански.
Мястото на спа срещата си остана все така секретно. И как няма да е? Това, всъщност, е една криминална история. Истина е. “От съображения за сигурност точният час и мястото на заседанието ще бъдат съобщени непосредствено преди началото му”, пишеше на сайта на община Павел баня дни преди това. А защо сбирката трябва да е толкова тайна, не се разбра докрай.
Но пък в резултат на велинградското заседание подбалканското градче остана без... местен парламент. И това е истина - Районна избирателна комисия прекрати правомощията на органа, защото според правилника, гласуван от самите съветници, той трябва да заседава в павелбанското читалище. Може и другаде, но само след специално решение на сесия. А председателката Петрова го направила на своя глава.
Пренасяме се по на север.
Спокойно! И там намираме светли примери на общинарско съзидание и разтуха – в Две могили, Русенско. На 20 март местният ОбС възвести, че ще проведе изнесено заседание в село Рибарица, община Тетевен.
Няма изненада – чист въздух, тучни поляни, гъсти гори, студена вода – това е Рибарица, прекрасно място за вземане на трезви управленски решения. Плюс четиризвездни удоволствия в хотел “Планината” – “суха или парна сауна, а защо не и в топлия басейн... или външният, докато събирате тен в слънчевата вътрешна градина на комплекса…”.
На фона на всичко това, съветниците от скромната община Стралджа изглеждат като клети роднини. Или балами. През 2012 г. те проведоха сесия във Велико Търново – само на 150-200 км от родното градче. Е, порадваха се на новогодишното зимно Търново, повеселиха се, а и позаседаваха, но гледайте какво правят днес колегите им!
Завършваме със съвет към депутатите. Бедни законодателю, когато си писал закона за местното самоуправление и местната власт, ти си измислил член, който позволява на общинските съвети да се събират извън общината си. Формулирал си това като “изнесено заседание” и си се надявал, че така местните парламентаристи ще бъдат по-близо до избирателите си – я в някое село, я паланка от района, където политици рядко стъпват.
Но не си предполагал, че този член ще се ползва за пищни екскурзии до маркови дестинации, на които ще завиди и най-реномираният туроператор. Не си и помислял, че в края на мандата общинските съвети ще “усвояват” като бащиния спестените пари, а и че няма да изпитват грам неудобство. Затова, г-н законодателю, промени въпросния член.
А ти, бедни читателю, не се смей на този текст. Ограбеният си ти.
Не на шега Извън шегата трябва да кажем, че на заседанията, проведени далеч от очите и ушите на избирателите, са обсъждани важни теми. Съветът в Две могили например е дебатирал доклад за изпълнението на общинския план за развитие до 2020 г. А смолянският местен парламент се е занимавал с дълга по фонд “Флаг”, обсъждал е и план за ромската интеграция. Престъпно е по такива въпроси заседанията да се провеждат в отсъствие на заинтересованата общественост и избирателите.