Българският военен паметник в двора на църквата в Мурфатлар, върху който е поставена плоча с румънски надпис Снимка: Радослав Симеонов
19 Юли 2015, Неделя
Учени и военни историци предлагат да се разработи патриотичен военно-исторически туристически маршрут, чрез който да се популяризират българските паметници в Северна Добруджа.
Автор: Пламен Николов
Идеята е възникнала по време на експедиция, проведена в началото на юли, за която „Десант“ подробно писа.
В поредното изследователско проучване за установяване и запознаване с моментното състояние на българските войнишки паметници в Северна Добруджа взеха участие уредникът на Военното гробище в Добрич Радослав Симеонов, директорът на Историческия музей в Тутракан Петър Бойчев и специалистът от музея в крайдунавския град Димитър Куцаров, както и полк. Станчо Станчев и проф. Тодор Петров от Военно-историческата комисия и Кристина Томова – младши експерт в Министерството на отбраната.
Идеята е туристическият маршрут да започне от Тутракан и Добрич, където през септември 1916 г. се водят епични боеве, поставили началото на славния поход на Трета българска армия за освобождение на Добруджа от румънска окупация. По-нататък турът продължава с посещение на емблематичните места, свързани с българската история и присъствие в Северна Добруджа. Сред тях е и войнишкият паметник в с. Аджи гьол, Тулчанско, за който неколкократно бе алармирано, че е пред срутване, но българската държава така и не е предприела стъпки за спасяването му.
В маршрута задължително ще влезе и впечатляващият мемориал на трима кавалеристи от Конната дивизия в каменна кариера край с. Туркоайа, Мачинско. В гробището на манастира Кокош пък са погребани подофицер и войници от Седми преславски полк. В непосредствена близост е и Аспаруховият Онгъл – с. Никулица, Тулчанско.
Част от маршрута може да стане и с. Черна, където и до днес живеят няколко десетки наши сънародници, а в селското гробище има много български войнишки паметници. Във военното гробище в Мирча вода пък спят вечен сън над 150 български войници, загинали за свободата на Добруджа. То също ще влезе в бъдещия туристически маршрут за родолюбци.
Експедицията за пореден път е установила, че в Румъния се унищожават български военни мемориали в нарушение на подписаната Международна конвенция за тяхното съхранение и опазване, което е ангажимент на страната, на чиято територия се намират. Повсеместна е практиката върху паметници на български войници да се поставят надписи на румънски, изтъква Радослав Симеонов. Той посочва, че подобни случаи на подмяна и фалшифициране на военни светини са констатирани в двора на църквата в Мурфатлар, в Бабадаг и в Сарънасуф.
В края на миналата седмица е проведена среща с българи от с. Божица, Босилеградско. Проучванията, извършвани от Радослав Симеонов за загиналите в боевете за освобождение на Добруджа през 1916 г., показват, че сред падналите в сраженията на Добруджанския фронт има и войници от Западните покрайнини, които до Първата световна война са били част от България. Така че и техните потомци ще имат възможност да обходят и да се запознаят с местата, където са оставили костите си предците им, ако идеята за туристическия маршрут в Северна Добруджа се реализира.