Похвално и дълго чакано събитие е някоя община да се заеме да оправя разбитите улици и тротоари. Но когато това се прави през пръсти – не да се направи нещо хубаво,
Автор: Здравка Христова
а само за да се усвоят едни пари, и то в навечерието на избори, вече замирисва на далавера.
Велико Търново е поредният град, в който преди местния вот ударно се усвояват напоително потекли към старопрестолнината финансови средства. Но резултатът от това внушава едно натрапливо усещане за присвояване.
През април Министерски съвет гласува 2 милиона лева за управляваната от ГЕРБ община, с които да бъдат ремонтирани улици в старата ни столица и да се оправят тротоарите на основните пътни артерии. Как бяха избрани обектите остана пълна мистерия дори и за общинските съветници, които уж гласуват инвестиционната програма и харченето на парите от общинската хазна.
Естествено, няма и обществена поръчка за възлагането на ремонтите. Защото имало някакъв договор с фирма, която да се грижи за поддръжката на уличната мрежа. Само че едно е да ремонтираш дупки, друго е да изграждаш улици, започвайки от проектирането, направата на пътното легло и полагането на асфалт накрая.
Че ремонтът се прави заради усвояването на парите, а не за подобряване живота на великотърновци и дейността на местния бизнес, говори фактът, че неколцина търговци излязоха с телата си да препречат багерите и валяците. Става въпрос за асфалтирането на малката улица „Твер", където пред няколко от фирмените имоти платното й бе повдигнато с 60 сантиметра по-високо. А това при първия по-обилен дъжд ще причини появата на пълноводни езера в търговските помещения и ще унищожи стока за хиляди, аргументираха действията си протестиращите.
За да потушат напрежението, фирмата изпълнител „Пътни строежи Велико Търново" – нашумяла с далаверите по прохода „Хаинбоаз" по времето на „Батко и Братко" – и лично кметът на Велико Търново Даниел Панов обещаха да се поправят.
Но това не стана, тъй като трябвало да бъдат изместени силови кабели на Енергото и тръби на газопровода.
По-късно една от собственичките на имот, който е под нивото на улицата, беше сплашена да си мълчи, защото вратата на склада й била незаконна и можели да й затворят обекта. Само дето тя така и си го е купила и в този вид обектът й е въведен в експлоатация от същата тази община, която – странно защо – тогава не е видяла нищо незаконно във вратата!
С ремонта на тротоарите в старопрестолния град неговите жители няма нужда да харчат пари, за да ходят на плаж. Втори месец те се чудят на черноморски курорт ли са, или във Велико Търново.
Старите и напълно здрави плочки по бул. „България", наредени преди четвърт век, сега бяха извадени, за да бъдат заменени с циментови вибропресовани павета, които по данните на производителите, имат живот не повече от 5 години. Че сменената настилка си бе годна и добра, потвърждава фактът, че с извадените плочки беше направен нов тротоар в друг квартал.
А вибропресованите павенца, с които се застила бул. „България“, се редят с фуги, в които спокойно дете може да бръкне с пръстче и да си изрови някое от тях. Те се полагат върху основа от ситен пясък, уплътняван не с валяк, а с потупване с лопати. Вече се вижда колко им е високо качеството – на няколко места те вече са изронени, въпреки че тротоарът все още се води в ремонт.
Но парите се харчат на поразия, усвояват се така да се каже, а отсега е ясно, че дали след есенните дъждове ще остане нещо, направено с тях, е въпрос с предизвестен отговор.