С фестивала великотърновското село Никюп отбеляза и 230 години от основаването си
Автор: Здравка Христова
Над 4000 килограма дини изядоха в Никюп на празника на вкусния и сочен плод в края на миналата седмица. Диненият фестивал се провежда за четвърта поредна година във великотърновското село и сега съвпадна с честването на 230 години от основаването му и 20-годишния юбилей на местната земеделска кооперация „Плодородие 95”.
На празник като на празник – много веселби, парад на ретромотоциклети, бодиарт, състезания с дини и карвинг, това бяха част от атракциите в тазгодишното издание на фестивала на динята в Никюп. Опашките от мераклии да опитат известната с високите си вкусови качества никюпска любеница не секваха пред масите на земеделската кооперация.
„Успяхме да наберем по тон и половина дини от декар, въпреки че тази година беше доста трудна – предишни лета сме стигали до 4 тона. Заради сушата повечето от дините са дребни. Обработваме 8200 декара бостани и посеви със слънчоглед и царевица“, разказаха от „Плодородие 95”. Земеделците казват, че няма чалъм как да си изберем хубава диня. Всичко е въпрос на качествено семе и на добра година, както и на... късмета на купувача.
Десетки посетители се спираха да гледат карвинг демонстрацията на Златка Енева, която за четвърта поредна година участва в празничната програма. 60-годишната жена е родом от Горна Оряховица, но от 16 години живее във Варна, където е преподавателка по английски език и работи като преводач. С изкуството да извайва красота от плодовете се занимава вече 8 години.
„Харесвам красиво поднесената храна. Позаинтересувах се от този вид изкуство и започнах да чета за него. Малко по-малко успях да се усъвършенствам и днес вече имам самочувствието да покажа красивите ми лебеди, детски колички с бебета, човечета и кораби от диня“, казва майсторката. Златка Енева прави творбите си годни за ядене, за да може, като се сложат на трапезата, да се консумират, а не само да служат за украса.
Боди арт диня показа Даниела Кънчева, която изобразяваше резени от вкусния плод по ръцете и телата на малки и големи. Имаше рисунки на асфалт, състезания по надяждане с диня, търкаляне на любеници, отгатни теглото и цвета на динята, шествие с динени фенери.
Специално за феста в Никюп гостува и колекция от ретромотоциклети на габровци, севлиевци и търновци. Най-възрастният собственик и любител на стари превозни средства бе на 75 години. Возилата са произведени в зората на социализма през миналия век и предизвикаха голям интерес сред посетителите, които не пропуснаха да се снимат за спомен с антиките.
За първи път беше организирана и земляческа среща, която събра повече от 450 никюпчани, пръснали се из цяла България.