След повече от 40 г. вярна служба, един от първите ни рудовози отива на бунището
Автор: Диана Славчева
Един от най-драматичните морски инциденти, случили се с български плавателен съд, е потъването на кораба „Хера“ с 19 души екипаж на борда. Свидетел на крушението му става най-близко намиращият се наш кораб – „Вежен“, който оцелява без драскотина в разразилата се в черния петък на 13 февруари 2004 г. пред Босфора жестока буря.
Пак на дата 13-и, само че падаща се в ден четвъртък и през август тази година, пред очите на рибари, хвърлящи мрежи в залива Форос, закътан край бургаския квартал Крайморие, същият този кораб като призрак е докаран на буксир до един от кейовете на пристанище Бургас.
Любопитни за съдбата му, потърсихме информация от Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията за това какъв ще е по-нататъшният жизнен път на един от легендарните рудовози от флотилията на Параходство БМФ.
Оказа се, че още преди една петилетка – на 15 април 2010 г., той е бил отписан от Регистъра на корабите в Република България, където от известно време се подвизава с името „Тетевен 1“.
Към настоящия момент за него няма издадено свидетелство за експлоатационна годност, съгласно Наредба № 9 на Транспортното министерство, и името му не присъства в Регистъра на пристанищата и специализираните пристанищни обекти в страната.
Може би затова в отговора на министерството на запитването на „Десант“ той не е упоменат като кораб, а като... „съоръжение“.
Та въпросното „съоръжение“ сега е транспортирано до бургаския порт, където, както става ясно, „ще бъде извършена процедура за неговото нарязване и даване на скрап“.
Някога, когато новоизбраният папа се възкачвал на светия престол, поклониците скандирали: „Сик транзит глориа мунди“ (Sic transit gloria mundi), което ще рече „Така преминава световната слава“, целейки да припомнят на понтифика колко крехка е всяка човешка власт. Може би сега, когато ставаме свидетели на края на една легенда, трябва да посрещнем със същите думи „тленните останки“ на някога гордия „Вежен“.
Българският флаг е вдигнат на неговия борд на 30 март 1967 г. в корабостроителницата на японския град Иношима. Той е вторият поред от серията рудовози от типа „Руен“.
Както съобщава публикация в „Морски вести“ от май 2010 г., на 18 юли 2007 г. ръководството на Параходство БМФ решава да започне поетапна продажба като кораби „втора ръка” след изтичането на договорените тайм-чартъри и преди изтичането на сроковете на класовите им документи. Сред седемте 13 000-тонни морски корита, които след 40-годишна непрекъсната експлоатация са обречени на тази орис, се нарежда и „Вежен“. Компания в нерадостния списък му правят „Мургаш”, „Мусала”, „Руен”, „Оборище”, „Лудогорец” и „Бузлуджа”.
Именно след тази продажба бива прекръстен на „Тетевен 1“, тъй като в състава на Параходството си се е движил един друг „Тетевен“. Тогава той е „паркиран“ на неработен кей на Пристанище Варна-запад и местните медии с радост информират, че ще бъде превърнат в плаващ понтон, на който пристигащите в порта кораби ще разтоварват сярна киселина. Един вид ще се „прероди” в така наречения „виетнамски кей“ или един вид буферен плавателен съд.
Това е шансът му за втори живот и преди пет години всички се надяват, че „Вежен“/„Тетевен 1“ може да стане един от корабите дълголетници в българското морско стопанство. Е, очевидно няма да доживее до дълбока старост. Дано поне скрапът, в който ще бъде нарязана металната снага на дългия 139,83 м, широк 19,40 м и висок 12,25 м, газещ някога до 9 м дълбочина горд рудовоз, бъде използван за сътворяването на нещо хубаво и полезно!