Лошото време и мъглата не попречиха на възстановката, пресъздала събитията от Шипченската епопея
30 Август 2015, Неделя
Стотици родолюбци изкачиха стъпалата към легендарния връх, за да присъстват на честванията по повод 138-годишнината от Шипченската епопея.
Автор: Пламен Николов
Те не се уплашиха от лошото време – гъста мъгла и постоянен ситен дъжд. Неблагоприятните метеорологични условия не бяха в състояние да спрат и 280 ентусиасти от Национално дружество „Традиция”, които за 11-а поредна година пресъздадоха епичните боеве, донесли свободата на България.
Времето не може да ни попречи, защото имаме своята мисия – да показваме на съвременниците славните страници от българската история и по този начин да събудим националната гордост и да почетем героите, отдали живота си за България, категоричен бе д-р Добрин Добрев – председател на Регионален клуб „46-и пехотен Добрички полк” на НД „Традиция”.
Възстановката на Шипченската епопея е най-голямото военноисторическо събитие, което се организира у нас. Тази година тя бе още по-впечатляваща благодарение на въведените пироефекти. Десетки заложени взривове направиха максимално реалистично усещането сред участници и зрители. Макети на оръдия бълваха „артилерийски огън”.
Близо 9000 халосни изстрела от автентични исторически оръжия отекнаха в памет на загиналите български опълченци и руски воини. Барутният дим се смеси с гъстата мъгла.
Облечени в униформи – пълни копия на използваните преди 138 години, участниците в живите картини пъплеха по урвата дива или отбраняваха заветния връх – според ролите, които им бяха отредени. Изпипано до последния елемент бе снаряжението и оборудването им.
В пресъздаването на боевете се включиха цели взводове от различни войскови подразделения, участвали в Освободителната война. Преславският клуб представи Брянския полк от руската имперска армия, добричкият – кубанското казачество, командвано от „хорунжия” д-р Добрев.
Добричкият клуб показа разработените от него униформи на редовния аксер - образец 1876 г. Можеха да се видят още драгунски и гренадирски униформи, облеклото на башибозука и др. Не бе забравена и конницата, която в сюблимния момент на сраженията докарва подкрепления и спасява прохода. В ролята на генерал Столетов се превъплъти о.р. полк. Станчо Джумалиев.