Събарянето на незаконните цигански постройки е отложено за 30 септември, напрежението в планинската община отново ескалира
Автор: Десант
Някои биха казали, че третата сесия на 43-тото обикновено Народно събрание е започнала под канонада от домати, но тази поредна проява на особеностите на българските протести и контрапротести всъщност е по-маловажна от това, което се случваше по същото време на стотина километра от жълтите павета – в отново гърмящата община Гърмен.
В София край служебния вход на парламента се бяха събрали за пореден път странните като прояви, желания и манталитет привърженици на министъра на правосъдието Христо Иванов.
Тяхната ексцентричност не се изразява в това, че замеряха сградата на Народното събрание с домати, а в декларациите и лозунгите им в подкрепа на съдебната реформа, която всъщност има декларативна, а и практическа поддръжка от страна на управляващото мнозинство в парламента, както и на премиера и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов, комуто периодично се налага да повтаря, че стои зад своя министър на правосъдието.
Така мятането на домати изглежда малко безсмислено, освен ако човек не е наясно с вътрешните противоречия в Реформаторския блок. Те обаче са трудно обясними, но лесно предвидими, защото периодично избухват и стихват така, сякаш се подчиняват на някакво диалектическо единство и борба на противоположностите и еднаквостите.
Затова ще е по-вярно просто да се каже: вечният дисидент Николай Колев-Босия пак мяташе домати по парламента, за което бе задържан за пореден път.
В Гърмен обаче наистина гърмеше и трещеше. Там на 2 септември сградата на общината осъмна с изпочупени прозорци, а според кметицата Минка Капитанова ситуацията отново излиза от контрол, въпреки мерките на полицията и местната власт за гарантиране сигурността на хората и обществения ред след конфликтите между местното население и жителите на ромския квартал.
Когато търпението се изчерпи
Този път ескалацията на напрежението не е дело на роми, а на недоволни от решението разрушаването на 124-те незаконни постройки в циганската махала да се отложи за пореден път. Причината - нито един от собствениците им не е попълнил декларация за социално и имотно състояние, както и за желанието си да бъде настанен във временно жилище.
Попълването на такива декларации бе едно от решенията на Общинския съвет от края на юли, за да може да продължи принудителното премахване на незаконните къщи.
Така още на 1 септември стана ясно, че е възможно ескалиране на напрежението заради отложеното събаряне. В същия ден част от жителите на селата Гърмен и Марчево се бяха събрали пред сградата на общинска администрация, за да разберат защо незаконните ромски постройки все още стоят непокътнати.
Същият въпрос зададе от трибуната на НС и председателят на ПГ на Патриотичния фронт Валери Симеонов. Отговорът дойде от вицепремиера Томислав Дончев - процедурата ще продължи на 30 септември.
Той обясни поредното отлагане с това, че поради проточилата се кореспонденция с местната власт в Гърмен, ДНСК не е получила информация къде и как ще бъдат настанени засегнатите от събарянето семейства.
От своя страна, Валери Симеонов подчерта, че никъде в българското законодателство не е записано, че се изисква предоставянето на подслон, за да бъде разрушена незаконна постройка, но се съгласи, че подобен подход е хуманен. „Важно е обаче, че процедурата по събарянето ще продължи", обобщи той.