По следите на безследно изчезналите древности


18 Септември 2015, Петък


След като в сряда София стана домакин на конференция под наслов „Борбата с ограбването на културното наследство на Сирия", на която бе посочено, че България и Балканите

Автор: Яна Славянска

попадат в основните маршрути за контрабанда на културни ценности от размирната страна, в четвъртък медиите разпространиха една по-блага вест. Изнесени нелегално от нашата страна антики на стойност над 1 милион евро ни бяха върнати от Италия.
Ценните пръстени и монети от римската епоха са били открити при акция на италианското специализирано звено за борба с контрабандата на антики. Проследяването на нелегалния канал за износ на ценности е осъществено и с помощта на българските власти.

Обществена тайна е, че голяма част от културното ни наследство „изтича“ зад граница по веригата иманяри – прекупвачи – колекционери. Така вероятно е станало в случая с попадането на ценната колекция на Ботуша. Тъжната статистика ни нарежда на трето място след Италия и Гърция по отношение на трафикиране на културни ценности.

„Успяхме да засечем трафика по време на редовни контроли на специализираните търгове и пазари на антики. На един такъв във Верона имаше продажба, организирана от български граждани. Арестувани са петима и сега може да ви върнем над 3500 предмета", съобщи генерал Мариано Моса от Специализираното звено на карабинерите.
По думите на българския посланик в Италия и бивш служебен премиер на България Марин Райков, за миналата година контрабандата на антики в нашата страна се е увеличила със 17%.

Очевидно са нужни дружни усилия на цялата международна общност за противодействие на този вид престъпления. Това бе подчертано и на конференцията в София, на която присъства и генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова.
Както вече писахме в „Десант“, незаконната продажба на културни ценности от Ирак и Сирия е значителен източник на финансиране за джихадистите от „Ислямска държава”. За да пълнят касите си, нейните бойци безпардонно, брутално и системно разрушават и изравняват със земята изключително ценни обекти, оцелели до наши дни от дълбока древност. Най-фрапиращи са случаите с вандалското унищожаване на Палмира в Сирия и на античния асирийски град Нимруд на територията на Ирак.

И у нас уникални исторически обекти се разрушават до основи – призна културният ни министър Вежди Рашидов. „Предотвратяването на това няма да стане без обединяването на институциите в Европа, за да вземем всички едно съвместно решение“ – категоричен бе той. Защото това, както се вижда, не е само наш проблем, нито на страните, където се заличават безценни следи от древни цивилизации, а е на цялата европейска и световна общност.


В категории: Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки