Рецепта 1: 12 глави чесън се счукват и към тях се прибавя 300 г чист полифлорен мед. Сместа се разбърква добре. Болното място се намазва с олио.
Върху него се поставя парче плат, намазано със сместа. Превързва се с друго парче или бинт, но не прекалено стегнато. Така се оставя през нощта или докато може да се изтърпи.
Рецепта 2: Кестени (диви) – десетина, се обелват, сваряват се и се смачкват, така че да станат на тесто. Мястото с шиповете се намазва първо със зехтин, след което се слага лапата от смачканите кестени. Превързва се отгоре с друго парче плат или бинт. Това се прави 4 пъти дневно, като процедурата се изпълнява една седмица, след което трябва да се почине 2-3 дни и се повтаря.
Рецепта 3: Измиват се добре две пресни кокоши яйца и се поставят в ябълков оцет така че да ги покрие. Съдът се държи на тъмно и хладно място, докато яйцата омекнат и се разтворят в оцета. Прецежда се и се добавя 100 мл салицилов спирт. С това „мазило” се третират болните участъци всяка вечер.
Рецепта 4 (за шипове на краката): В подходящ съд се изпича шепа морска сол. После към нея се добавя 1 прясно разбито яйце. Сместа се разбърква добре. От нея (в зависимост от големината на засегнатото място) се изсипва върху парче памучен плат и се поставя там, където е болката. Върху така направения компрес се слага друг плат, с помощта на който да се стегне компресът. Преспива се така, а на сутринта, след като се махнат бинтът и платът, мястото се маже със смес от пчелен мед и масло. Тази процедура се прави в продължение на една седмица, след което се почива 7 дни.