Решението за електронното гласуване, взето след проведения национален референдум, влиза за обсъждане в парламента.
Такова е становището на мнозинството от депутатите от парламентарната комисия по правни въпроси – 12 от тях гласуваха "за", а трима "против".
Според приетото от комисията проекторешение възможността да се гласува и дистанционно по електронен път трябва да стане при разписани законови гаранции за тайната на вота, гражданския контрол при изборния процес и сигурността на информационните системи.
В подкрепа на взетото решение председателят на правната комисия Данаил Кирилов (ГЕРБ) коментира, че с въвеждането на дистанционно електронно гласуване ще се намалят възможностите за грешки и манипулации на вота, ще бъде ускорено преброяването и рязко ще спадне броят на невалидните гласове.
На практика на точно обратното мнение е председателят на ПГ на Патриотичния фронт. Още по време на референдума, който бе проведен заедно с местните избори, Валери Симеонов обясни, че коалицията е против електронния вот, защото няма как електронното гласуване да е сигурно и даде пример с масираните хакерски атаки над сайтовете на държавни институции, вкл. президентството, ЦИК, ДАНС и др.
Крайното решение дали в страната да бъде въведено електронно дистанционно гласуване се наложи да бъде взето от Народното събрание, тъй като в референдума не участваха толкова избиратели, колкото на последните парламентарни избори, което би направило резултатите от допитването задължителни.
В четвъртък Народното събрание каза „да“ на електронното гласуване на първо четене, като 136 депутати натиснаха зеления бутон. Нито един народен представител не се въздържа, а „против“ бяха 56.
БСП спази обещанието си и единодушно каза „не“ на електронния вот при избори. ДПС пък даде 20 гласа „за". БДЦ и АБВ, както и 22-ма реформатори, също подкрепиха с положителен вот електронното гласуване. Патриотичният фронт гласува „против“ с 16 гласа.