Членове и симпатизанти на патриотите отбелязаха и годишнината в Разград
Автор: Десант
На 29 януари родолюбците от НФСБ отбелязаха с факелно шествие в Търговище 138 години от освобождението на града от османско робство. За трета поредна година членове и симпатизанти на патриотичната партия почетоха загиналите за свободата на България руски воини и български опълченци. Тази година в събитието се включиха и възпитаниците на търговищското основно училище „Христо Ботев", както и представители на градските структури на НФСБ в Русе и Попово.
Патриотите потеглиха с факли и трикольори от площад „Свобода“, като спряха за минута мълчание пред бюст-паметника на освободителя на Търговище – руският генерал Казимир Енрот. Шествието завърши пред паметния знак – морена в кв. „Варош“, където участниците в шествието поднесоха венци и цветя.
Събитията, предшестващи освобождението на Търговище, са изключително трагични и съизмерими само с Баташкото клане. В началото на 1878 г. отстъпващите турски войски и местният башибозук опожаряват градския панаир, чаршията и българската Срещна махала. Изгарят заедно със стоката си около 400 дюкяна, както и повече от 50 български къщи. Общият брой на жертвите достига 485 души, повечето живеещи в тогавашната „Варуш махала“, където днес е издигнат паметен знак.
Първенците от града изпращат пратеници в Омуртаг, за да извикат на помощ руските войски. Спешно бил сформиран отряд от три батальона на Охотинския полк, начело с генерал Енрот, който незабавно се отправя към града и на 29 януари го освобождава.
Патриотите отбелязаха и 138-та годишнина от Освобождението на Разград. Членове и съмишленици от местната организация на партията на СКАТ преминаха на 28 януари в шествие през централните улици на града до Мавзолея - костница на загиналите руски воини и български опълченци. Там бяха поднесени венци и цветя, след което бе отслужена заупокойна молитва в памет на далите живота си за свободата на България.
„Днес се прекланяме пред подвига на хилядите воини – българи и руси, които загинаха, за да бъде нашата земя свободна. Свеждаме глави и пред всички българи, които по примера на революционери като Васил Левски и Христо Ботев се бориха на живот и смърт с османския поробител. Не трябва да забравяме нашето минало и да позволяваме да се подменят традиционните български ценности. Националният фронт ще продължи да се противопоставя на гласовете, идващи главно от протурската ДПС, които искат да омаловажат акта на Освобождението и саможертвата на загиналите руски войници и български опълченци“, заяви областният координатор на НФСБ за Разград Димитър Димитров.
На 28 януари 1878 г. разградчани посрещат с цветя и песни своите освободители - руските воини от І дивизия на 13 армейски корпус, начело с княз Александър Дондуков-Корсаков. Признателното население с доброволни помощи изгражда Мавзолей на руските воини и български опълченци, който е открит официално на 14 октомври 1880 г.