Данните за замърсения въздух на Девня не са реални


Данните за замърсения въздух на Девня не са реални
30 Януари 2017, Понеделник


Станцията за мониторинг на въздуха се намира на километри от индустриалните гиганти, затова кметът на града Свилен Шитов настоява тя да бъде преместена в рисковия квартал „Повеляново“

Автор: Силвия Горанова

Стационарната станция за измерване качеството на атмосферния въздух в Девня да бъде преместена в квартал „Повеляново“, край който се намират повечето индустриални гиганти в нашата община. Затова ще настоява кметът на Девня Свилен Шитов, стана ясно от сутрешния блок на БНТ-2. 

Понастоящем станцията е разположена в двора на градската поликлиника в квартал „Река Девня“, който е на километри от рисковия квартал. Това е и основната причина, поради която кметът не приема за реални данните, които постъпват от станцията.

„Още повече в района на нашата община вятърът духа предимно от север и от запад и вредните аерозоли от промишления комплекс трудно биха стигнали до датчиците на станцията“, отбеляза Свилен Шитов. 

Въпреки резонните съмнения за обективността на данните за качеството на девненския въздух, които постъпват от Изпълнителната агенция по околна среда, местната власт вече има два отказа от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) за преместване на станцията.

Според експертите по екология на Община Девня мотивите на ведомството са твърде формални, тъй като се базират на броя на населението, което живее в Повеляново и останалите жилищни райони на града.

И понеже в Повеляново живее около 25% от населението на общината, държавните власти са преценили, че този процент не е достатъчен, за да бъде разположена станцията там. 

Свилен Шитов разясни и каква е проектната готовност на общината за кандидатстване по ОП "Околна среда" (2014-2020) за намаляване на фините прахови частици във въздуха на територията на Девня.

Първата процедура, по която администрацията подаде документи миналия петък, е за оказване на техническа помощ за актуализация на общинския план за подобряване качеството на атмосферния въздух. В рамките на този първи етап ще се идентифицират всички източници на замърсяване, зоните с повишена концентрация на фини прахови частици и ще се заложат конкретни мерки за справяне с проблема.

Сред тях са изграждане на защитни озеленителни пояси, монтиране на филтри на комините в едно- и многофамилните сгради, както и в ауспусите на автобусите от градския транспорт, подмяна на отоплителни инсталации с цел минаване на биогорива и др.

Най-късно през април тази година ще стане ясно дали проектното  предложение на общината е одобрено. Ако това се случи, трябва да бъде обявена обществена поръчка за избор на изпълнител, който да реализира необходимата техническа помощ за актуализация на общинския план за подобряване качеството на въздуха.

Изпълнението на дейностите по първия етап може да започне още тази година и да бъде финализирано в началото на другата. 

Втората процедура, която още не е отворена от управляващия орган (МОСВ), е свързана с изпълнението на набелязаните мерки за подобряване качеството на въздуха. За целта са предвидени общо 111 млн. лева, които ще бъдат разпределени между одобрените общини. 


В категории: Новини , Общини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки