Метановите хълмове на дъното на Баренцово море може да се взривят много скоро, предупреждават учени. Ако това се случи, в Северния ледовит океан и в атмосферата ще постъпи грандиозно количество от един от основните парникови газове – метана.
Експлозията засега предотвратява единствено огромният слой вода, която затиска находищата. Високото налягане, която 390-метровият воден слой оказва, както и ниската температура на водния басейн пречат на метановите могили да се разрушат.
Освен това, всяка година учените от норвежския Арктически университет инспектират „куполите“ им и проверяват дали не са се появили пукнатини в тях.
Такива подводни „газови джобове“ има на различни места в Баренцово море. Те са открити сравнително неотдавна – в края на ХХ век, и представляват кратери със стотици метри широчина и дълбоки десетки метри.
Що се отнася до образуването им, специалистите смятат, че замръзналият метан се е натрупал преди 12 хиляди години в горните слоеве на земната повърхност под двукилометрова леден покров. Когато ледът се е стопил, метанът също започнал да се топи. Освободилият се газ причинил издуване на повърхността, а по-късно и взривяването й.
Признаците за скорошно изригване са наличието на струйки от газа, бавно процеждащи се през пукнатините в почвата, както и гигантските обеми от метан, установени в повърхностния слой на морското дъно.