Вижте обаче защо разкопките ще бъдат преустановени
Автор: Десант
Забележително откритие направиха почти в края на археологическия сезон специалистите от Националния исторически музей (НИМ) под ръководството на Павлина Девлова.
Край бившите мини „Росен” (до бургаското село Атия край едноименния нос на Черно море), затворени в началото на 90-те години на ХХ век, бе открита първата в България крепост-склад на ценна медно-сребърна руда.
Базата е локалиризана с помощта на спътникова снимка, уточняват от НИМ.
Разкопките обаче ще бъдат преустановени заради... началото на ловния сезон. „Тук ще се гърми като в Ирак”, е заявил кметът на черноморската община, цитиран от медиите.
Добивът на сребро и мед в Античността е достигал огромни за времето си размери. Според руския археолог Евгений Черних, специалист по древното планинско метарулгично производство на територията на Евразия, само нестопената докрай шлака е около 160 000 тона.
В трактата си "За находищата и рудниците в старо и ново време" Георгиус Агрикола посочва следните находища на сребро покрай бреговете на Средиземно, Егейско и Черно море: "Това, че в Испания се е добивало много сребро и че там се намират много рудници, узнаваме от Плиний, който пише, че от мината Бабело Анибал е получавал ежедневно 300 фунта от благородния метал... На остров Сардиния също имало много сребърни рудници. В Македония те били разположени в областта Дамастион (в Епир) и на Персиасзумпф. От тях по времето на Александър Велики се добивало ежедневно по 1 талант сребро. Бащата на Александър - Филип, завладял в Тесалия няколко сребърни рудника...
В Тракия също имало много сребърни мини - най-вече в планината Пангео (на български известна като Пангей). На благородния метал бил богат и остров Сифнос.
Аналогични на тях като произход са и находищата на оловно-цинково сребърна руда в българската територия на Родопите.