Европейската космическа агенция (ЕКА) обнародва тези дни снимки, получени след изстрелването на поредния спътник в рамките на програмата „Коперник", насочена към комплексно наблюдение на Земята.
Фотографиите позволяват да се прецени нивото на замърсяване на въздуха на планетата, а също и разпределението на замърсяващите вещества. Покрай това на тях се вижда как е повлияло неотдавнашното изхвърляне на вулканична пепел в Индонезия, съобщава "Асошиейтед прес".
Спътникът Sentinel-5P бе изведен на околоземна орбита на 13 октомври тази година. Оборудването на борда му позволява да се оцени и изобрази графично съдържанието в атмосферата на такива потенциално опасни за здравето на човека вещества като азотен двуокис, метан, въглероден окис и някои други замърсители, които способстват за повишаването на температурата на Земята.
Замърсяването над култовия за туристите остров Бали
Сред публикуваните от ЕКА изображения има снимки на промишлен район в Индия, където източник на замърсяването е една електространция, на Рурския район и на Холандия, във въздуха над която е съществено повишено съдържанието на азотен двуокис. Според специалистите, причината за това са неконтролируемо изпусканите автомобилни газове и промишлените обекти.
Може да се видят и кадри от различни азиатски, африкански и южноамерикански райони с изключително високи нива на въглероден окис, който обикновено се образува при пожари.
Световните медии припомнят, че програмата „Коперник" понастоящем е най-мащабната мисия за комплексен мониторинг на състоянието на Земята. Нейното финансиране се осъществява от Европейската комисия.