Юбилейни марки и скафандърът му пазят спомена за полета му
Автор: Десант
На 7 юни се навършват 30 години от полета на втория български космонавт Александър Александров. Въпреки че е вторият българин, навлязъл в космическото пространство след Георги Иванов, той остава в историята като първия българин, стъпил на Международна орбитална станция.
Космическият кораб „Союз ТМ 5“, на чийто борд е българинът, излита от Байконур на 7 юни 1988 г. В екипажа са и съветските космонавти Анатолий Соловьов и Виктор Савиних.
Александров, който тогава е с чин майор, престоява в космоса 9 дни – мисията продължава от 7 до 17 юни 1988 г. В дублиращия екипаж да полета са Владимир Ляхов, Александр Серебров и българинът Красимир Стоянов, който така и по-късно няма шанса да полети в Космоса.
Стартът на „Союз ТМ-5“ е преместен с две седмици по-рано, заради по-добрите условия за провеждане на астрономическия експеримент „Рожен“. При приземяването на борда му се намира и част от съветско-афганистанския екипаж в състав Владимир Ляхов и Абдул Мохманд, който дотогава е на Орбиталната станция „Мир“.
След полета на Александър Александров, България става шестата космическа държава в света.
В началото на тази седмица в Информационния център на Министерство на отбраната главният изпълнителен директор на "Български пощи" ЕАД Деян Дънешки валидира специално издание на тема: "30 години от космическия полет на Александър Александров на орбитален комплекс "Мир" - една пощенска марка в блок и специален пощенски печат. Изданието е в тираж от 10 100 броя. Автор на проекта е художникът Емил Христов.
Марка е пусната и по случай мисията през 1989 г., през 1998 г. – за 10-годишнината от събитието, през 2008 г. – за 20-годишнината от него, както и през 2013 за четвъртвековния юбилей от полета на „Союз-ТМ-5“.
Скафандърът на втория ни космонавт се съхранява в музея в родния му град Омуртаг. Неотдавна той гостува в Бургас, където бе един от най-атрактивните експонати в историческата експозиция в морския град.