Празникът Покров Богородичен се свързва с едно необикновенно знамение по време на всенощно бдение в константинополската църква Влахерна
Автор: Десант
В първия октомврийски ден православните християни отбелязват празника Покров Богородичен.
Мнозина свързват думата "покров" с покривало, но в случая то се използва в смисъл на "защита".
Празникът възниква през X век и е свързан с едно необикновено знамение.
Според преданията, на 1 октомври 910 г. сарацините (араби) нахлули в пределите на Византийската империя и я подложили на тежко изпитание. Император по това време бил Лъв Мъдри (886-911).
Свети Андрей Юродиви с ученика си Епифаний се намирал по това време на всенощно бдение в константинополската църква Влахерна, където се пазела като скъпоценна реликва една от одеждите на Божията майка.
Било събота срещу неделя. Храмът бил изпълнен с народ.
В 10 часа през нощта по време на всенощното бдение св. Андрей вдигнал погледа си нагоре и съзрял св. Богородица да се носи във въздуха, съпровождана от св. Йоан Кръстител, св. Йоан Богослов и други светци, пророци, апостоли и ангели.
Тя тръгнала към центъра на храма, коленичила и дълго време останала в молитва с лице обляно в сълзи. После свалила своя омофор (покривалото или още покрова си) и го простряла над богомолците в знак на защита.
Така, с молитвите и покровителството на света Богородица арабите били прогонени от страната.
През 910 година-Византия е била силна-воено и икономически.Население гърци в Пелопонес и Мала Азия,погърчени траки,кюрди-иранско-мюсулманско племе,българи на някогашния български вожд-Вунд,арменци,грузинци и молитви и вяра в Господ Христос при чуждото нашествие на многобройният враг-арабите.Византия тъй е сломила врага си с помощ от Спасителя и след туй с войската си.