Един от най-верните последователи на Исус Христос, чиято памет почитаме на 6 октомври, основава там седем църковни общини
Автор: Десант
На 6 октомври Православната църква почита паметта на един от най-верните последователи на Исус Христос – свети апостол Тома.
Еврейското име Тома означава „близнак“. Според монаха Евтимий Зигабен, светецът се наричал така, защото действително се родил с брат близнак. Съществуват и други предположения, съгласно които това име му било дадено, защото много приличал на Христос. Но най-същественото в това прозвище, че символизира раздвоеност и неустойчивост.
Съмненията на Тома във възкресяването на мъртвите, по думите на Йоан Златоуст, „произхождало от неверие“, откъдето и апостолът става известен и като Тома Неверни.
Отец Павел Флоренски смята обаче, че той не се е съмнявал поради липсата на вяра, а по-скоро е изразявал изумление. „Грешна е представата за него сато за скептик, тъй като в основата на неговия духовен принос лежи не маловерието, а удивлението и поразен от него, разглеждал всяко дело, достигайки до най-дълбоките му корени“ – разсъждава свещеникът.
Той е на мнение, че Тома не се е съмнявал във възкресението Христово, но „искал да получи потвърждение на вярата си“.
Около този апостол обаче има един друг любопитен факт, който е малко известно в западния свят – това, че християните в Индия се определят като „християни на свети Тома“. Те са известни така, тъй като вярват, че именно той ги е обърнал в Христовата вяра.
Според преданията, през 52 г. апостолът стигнал до крайбрежието на индийския щат Керала и основал там седем църковни общини.
Различните деноминации в щата са обединени под общото название „християни на свети Тома“, а светецът традиционно е наричан от индийските правоверни „отец на вярата“.
Над 9,5 милиона наброяват християните в Индия. Повечето от тях говорят на дравидския език малаялам и заемат особено място в сложната кастова структура на индийското общество.