Осланяйки се на традициите, пладите автори предлагат свой съвременен прочит на Кирилицата
Автор: Десант
Всеки един човек от детството си подсъзнателно се асоциира с много различни неща от битието му – всички те са част от обкръжаващата го среда. Тези елементи са възприемани като нещо подразбиращо се от само себе си, и ние рядко си задаваме въпроси откъде идват и защо са такива, каквито са. За държавите, използващи кирилица, и в частност България, тя (кирилицата) е непреходен фактор за формирането на самосъзнанието на индивида.
След приемането на страната ни през 2007 за пълноправен член на ЕС, кирилицата става и третата официална азбука на съюза. От първостепенна важност е тя да бъде представена пълноценно и достойно като несъмнен фактор за общото развитие на Европа.
Една такава възможност предоставя изложбата „Буквите говорят“, която ще бъде открита на 5 ноември от 17 ч. в залата на Бургаската областна управа.
Тя е посветена на Деня на будителите и е организирана съвместно от Областна администрация Бургас и филиалът на Националната художествена академия в морския град.. В нея са представени млади автори от България, творящи в сферата на шрифта, типографията и калиграфията. Осланяйки се на традициите, те предлагат свой съвременен прочит на графичните форми на буквите и придават своеобразен творчески почерк във всяко едно от произведенията. Връзката минало-настояще-бъдеще тук е проследена и фиксирана от всяка една гледна точка.
Изложбата условно се разделя на три части: Класическа типография и рисувани шрифтове; Градски букви, обемни букви и Калиграфски експерименти.
Експозицията ще може да бъде разгледана в морския град до 5 декември.