Двете полукълба на Земята получават поравно слънчеви лъчи
Автор: Десант
Астрономическата пролет таз година ще настъпи на 20 март в 23:58 часа българско време. Това бележи и пролетното равноденствие, което обикновено се пада около 21 март в Северното полукълбо и около 23 септември - в Южното полукълбо. Пролетта завършва с лятното слънцестоене - около 21 юни в Северното полукълбо, както и около 21 декември - в Южното полукълбо.
В Северното полукълбо ще се наслаждаваме на по-ранни изгреви, късни залези, топли ветрове, разлистващи се дървета, покълнали треви и цветя. В същото време на юг от екватора започва противоположният сезон - късни изгреви, ранни залези, хладни ветрове, изсъхнали и падащи листа.
При равноденствие двете полукълба на Земята получават поравно слънчеви лъчи. Нощта и денят са приблизително равни по времетраене.
Интервалът от време между две едноименни равноденствия се нарича тропическа година и се приема за измерване на времето за една година. В тропическата година има приблизително 365,2422 слънчеви дни. Заради това пролетното равноденствие може да дойде на 19, 20 или 21 март, като се вземе предвид и часовия пояс.
При някои народи в древността началото на пролетното равноденствие е бележило и Новата година и се е посрещало особено тържествено.
През следващаа 2020 г. астрономическата пролет ще настъпи на 20 март в 5:50 ч. българско време.