Вижте как специалистите коментират явлението, което вече не е толкова необичайно
Автор: Диана Славчева
В последно време есента в Бургас става все по-цветна. И тази година през ноември тук разцъфтяха наново люляците. Заедно с тях с бели цветове се окичиха и трънките.
Според специалистите, явлението вече не е необичайно за нашите ширини.
Лесовъдът Дико Патронов обяснява: „Това е свързано с физиологията на растенията. Те имат вегетационен период, който започва през април, когато температурите трайно се вдигнат над 5 градуса. И през цялото лято, като има условия за развитие - като достатъчно влага в почвата и въздуха, растенията се развиват нормално и завършват своята вегетация през есента, когато температурите започнат да падат".
Това се случва при нормален вегетационен сезон. Когато обаче се появят стресове - например, когато има продължителна суша, както тази година, в която в продължение на три месеца в Югоизточна България не падна дъжд, тогава растенията заспиват по-рано и приключват развитието си, като се подготвят за заспиване.
„Когато в ранна есен се получат нормални условия - температурите са достатъчно високи и има влага, растенията, които са преминали спящия период, който е задължителен, започват да се развиват, появяват се цветни пъпки и те зацъфтяват" - допълва Дико Патронов.
По думите му, това се наблюдава както при овощните дървета, така и при някои цветни храсти като люляка например.
Това не е нещо необичайно, но представлява проблем за растенията, защото тези цветни пъпки, които сега цъфтят, всъщност е трябвало да се развият рано напролет. „А цъфтящи сега, ги губим като плодни през следващата година" - изтъква лесовъдът.
Според народните поверия, ако дърветата цъфнат през есента, зимата ще бъде тежка. Според специалистите е възможно това да е така. Във всеки случай, специално за Бургаския край, те се надяват да падне повече сняг, че да се напълнят поизпразнените от сушата язовири.