Те са категорични, че намерението за изграждане на съоръжението под хотел „България" и градинката до него противоречи на закона
Автор: Десант
Регионалната колегия на Камарата на архитектите се обяви официално срещу проекта за изграждане на подземен паркинг до хотел „България“ в Бургас. От организацията са категорични, че подобна инициатива не е обществено необходима и реализирането на гореописания проект, предхождано от допускане на изменение и промяна на действащия към момента устройствен план, противоречи на разпоредбите на няколко члена от Закона за устройство на територията (ЗУТ).
От КАБ-Бургас посочват, че съгласно, чл. 62а., ал. 1 от ЗУТ (Нов - ДВ, бр. 61 от 2007 г., в сила от 27 юли 2007 г.): Не може да се променя предназначението на съществуващите озеленени площи или на части от тях в урбанизираните територии, реализирани съгласно предвижданията на устройствените планове. А също и, че съгласно, чл. 62, ал. 2 от ЗУТ: Озеленените площи, които представляват публична собственост, не могат да бъдат продавани, преотстъпвани и обременявани с вещни тежести, както и да бъдат използвани за други цели.
Като зелени площи за широко обществено ползване всички съществуващи градини и скверове са публична собственост и са особено важни за архитектурно художествения силует на урбанизираната среда.
Най значимите такива обекти в Бургас са: Борисовата градина, площад „Тройката”, скверовете пред хотел България, градинката на улиците „Мария Луиза” и „Фердинандова”, новия парк „Изток”, градина в кв. ”Победа”, градина „Акациите”, градина „Хоризонт”, градина „Лазур” - изтъкват от браншовото дружество на архитектите.
От там категорично отхвърлят варианти на изграждане на подземна или надземна инфраструктура за паркиране на автомобили в зоната на тази градска градина, с оглед нейното важно значение в структурата на пешеходна зона в центъра на града.
Очакваното бъдещо продължение на пешеходната зона по ул. „Александровска“ в посока на пристанището, чрез новите планирани обществени пространства, утвърждава и задължава съхранението и развиването на градината като важен композиционен акцент в центъра на града, посочват още от бургаската организация на КАБ.
„Проблемите в централните градски зони с паркирането на автомобили са известни и за тяхното решение следва да се подхожда комплексно. Предложенията за увеличаване капацитета за паркиране в центъра трябва да съдържат и доказателства за наличие на достатъчна проводимост на обслужващите улици и кръстовища и да не влошават параметрите на средата с прекомерен автомобилен трафик. Не са представени проучвания за трафика в района, за влиянието на едно такова съоръжение върху натоварването на трафика и прилежащите жилищни зони" - отбелязват още бургаските архитекти.
И акцентират върху това, че градината до хотел „България“ попада в пресечната точка на двата основни за града групови паметника на културата - улиците „Александровска“, „Алеко Богориди“, която зона е наситена и с единични културни ценности и е една от най-съхранените.
„В историческите места в Европа повсеместно се ограничава автомобилното движение. Автомобилите се отдалечават максимално от старите градски центрове, а тук се случва точно обратното" - изтъкват още от КАБ-Бургас по повод намерението на новия собственик на знаковия за морския град хотел „България" да направи подземен паркинг под сградата.