Министърът на околната среда и водите Емил Димитров разпореди да се извърши проверка по случая
Автор: Десант
Министърът на околната среда и водите Емил Димитров разпореди на Басейнова дирекция „Черноморски район“ и на РИОСВ-Варна да извършат проверка и да му докладват имало ли е укриване на информация относно замърсяване на околната среда във връзка с авария на тръбопровод във Варненското езеро.
Проверката трябва да установи и кои са длъжностните лица от ВиК-Варна, които в продължение на 10 дни не са информирали контролните органи за констатирани аномални показания в приборите отчитащи налягане и дебит при работа на помпените агрегати на КПС-Аспарухово на 15 януари.
Министър Димитров нареди контролните органи до края на седмицата да му докладват за констатациите от проверката, включително за степента на замърсяването и анализа на резултатите от водните проби, взети от РИОСВ и БДЧР на 25 януари, веднага след получаването на уведомление от община Варна за аварията.
Във връзка с получено уведомление от „ВиК- Варна“ на 15.01.2021 г., в което се съобщава за констатирани „аномални показания в приборите, отчитащи налягане и дебит при работа на помпените агрегати на КПС Аспарухово“, същия ден Община Варна е разпоредила на фирма "Хидроремонт ИГ" ООД, която извършва ремонта на тръбопровода във Варненското езеро, да направи проверка на съоръжението. Тръбопроводът в момента е в процес на строителство, а от месец септември е временно положен по дъното на езерото - на 25-30 метра западно от бъдещата траншея.
На 25 януари Община Варна публикува прессъобщение, че на 15 януари в общинската администрация е получено уведомление, в което се съобщава за констатирани „аномални показания в приборите, отчитащи налягане и дебит при работа на помпените агрегати на КПС Аспарухово“.
В същия ден Община Варна е разпоредила на фирма "Хидроремонт ИГ" ООД, която извършва ремонта на тръбопровода във Варненското езеро, да направи проверка на съоръжението.
Тръбопроводът в момента е в процес на строителство, а от септември е временно положен по дъното на езерото - на 25-30 метра западно от бъдещата траншея, уточняват от варненската администрация.
На 25 януари от „Хидроремонт ИГ“ ООД информират, че при огледа е констатирано прегъване на тръбата, което води до намаляване на сечението й, налична пукнатина в зоната на прегъването и частично изтичане на отпадни води. По първоначални данни от фирмата смятат, че причина за възникналия проблем е неравният терен, където временно е положена тръбата.
От „Хидроремонт ИГ“ ООД са заявили готовност при благоприятни метеорологични условия да извършат необходимия ремонт на тръбопровода за своя сметка в рамките на 2 работни дни. Община Варна е уведомила за случая РИОСВ - Варна, „ВиК- Варна“, Областна управа - Варна.
Междувременно РЗИ-Варна започна проверка на водите за къпане на два варненски плажа „Южен“ и „Аспарухово“ заради спукания отходен тръбопровод. Знае се, че по тръбата текат отходни води и хиляди кубични литри фекалии се изливат в езерото.
Здравните инспектори ще взимат микробиологични проби от водата на двата варненски плажа, за които е възможно да бъдат силно замърсени следствие на изтичането на фекалните води от тръбопровода в езерото.
Резултатите ще бъдат оповестени в края на работната седмица, това стана ясно от съобщението до медиите, което беше изпратено от РЗИ-Варна.
Водата в самото езеро се проверя от Регионалната инспекция по околна среда и водите и Басейнова дирекция.