На тези, които ще разнасят подвижните урни до болници и домове на карантинирани, ще им се предлагат и ваксини
Автор: Десант
На членовете на секционните избирателни комисии (СИК) ще бъдат осигурени защитни средства, а на тези в подвижните ще бъде предложено да бъдат ваксинирани, обяви министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов на редовния за четвъртък брифинг за ситуацията с COVID-19 в страната.
За настанените в болница (не само заради коронавирус) предстои да се реши дали бъде поставена урна в лечебното заведение, или до пациентите ще отидат представители на СИК, задено с избирателната кутия. По думите на министъра за такива членове на избирателни комисии ще бъдат осигурени защитни костюми.
От думите му стана известно, че ваксини срещу COVID-19 няма да бъдат предложени на всички членове на секционни избирателни комисии, а само на тези, които ще бъдат в подвижните. Аргументът е, че те ще ходят до адресите на хората на домашно лечение и на тези под карантина заради контакт със заразен, както евентуално и в болници. Ваксинирането е по желание.
Според Ангелов е възможно желаещите членове в подвижните СИК да бъдат ваксинирани през февруари, за да имат изграден имунитет до изборния ден на 4 април.
Не стана асно как точно ще се случи това, при положение че според хронограмата на Централната избирателна комисия (ЦИК) членовете на подвижните секции се определят „не по-късно от 10 дни преди изборния ден" (до 24 март). Ако организацията не е по-бърза, то това би било проблем за ваксинирането, защото втората доза, след която организмът е защитен от разболяване, се поставя най-малко 21 дни след първата.
Министърът обаче е категоричен, че по принцип много по-рано се знае кои ще бъдат членовете на секционните избирателни комисии.
За членовете на СИК извън подвижните секции Министерството на здравеопазването твърди, че предвижда по две маски с висока степен на защита, дезинфектанти и „ако е необходимо, машини, които да филтрират въздуха в избирателните секции".