Маслеността измерва наситеността на млякото с млечни мазнини. Това няма как да стане на око, а се извършва със специален уред, наречен бутирометър.
Бутирометърът има формата на разграфена епруветка. Самият процес на измерване не е лесен и изисква допълнителната употреба на сода каустик и изоамилов алкохол, както и центрофуга. След химична реакция за отделяне на маслеността на млякото и разбиване в центрофуга се отчитат и резултатите.
Но маслеността на млякото може да се измери и в домашни условия, макар че резултатът няма да е съвсем точен, а само приблизителен.
За целта се взима една цилиндрична прозрачна чаша. С помощта на линия се измерват и отбелязват 10 см от дъното на чашата. Прясното мляко се сипва до знака и чашата се оставя за 6-8 часа на стайна температура. За това време сметаната (каймакът) на млякото трябва да се отдели.
Взима се отново линията и се отчита резултатът. Всеки милиметър каймак отговарят на 1 процент масленост, т.е. каймак с дебелина 3 мм означава, че млякото има 3 процента масленост.