Конституционното правомощие и инициативата за смяна на турско-арабските наименования, започнато още от дедите ни, е в ръцете на държавния глава, изтъкват от партията на Валери Симеонов
Автор: Десант
Най-високият връх у нас – Мусала, да носи името на свети Иван Рилски, предлагат от НФСБ.
В предложение до президента Румен Радев народните представители Валери Симеонов, Борис Ячев и Христиан Митев посочват, че от годините на турското робство на територията на Република България са останали множество турско-арабски топоними, но процесът по преименуването им у нас не е доведен до край.
Смяната на турско-арабските имена с български винаги са се ползвали с подкрепата на българските граждани през годините, подчертават Симеонов и колегите му от НФСБ.
По думите им именно президентът на Република България, предвид правомощието, което му дава Конституцията в чл. 98, т. 13 да наименува обекти с национално значение и населени места, би трябвало да бъде инициатор и да е водещ фактор за продължаване на започнатото от дедите ни преименуване на останалите турско-арабски наименования.
Връх Мусала е най-високият в България и на Балканския полуостров, но неговото наименование е чуждо, неразбираемо и неуместно за българските граждани. Историческата наука до момента не може да назове първоначалното име на върха отпреди османското завоевание, за да бъде възстановено то.
В подножието на върха се намира Рилската света обител, крепост на българщината, посветена на вечния небесен закрилник и застъпник на българския народ свети Иван Рилски. Затова няма нищо по-естествено от това върхът да бъде преименуван с неговото име.
НФСБ поставят този въпрос още на 31 май 2017 г., но през август получават отрицателен отговор. Повторно на 5 март 2020 г. сезират президента, но не получават отговор. Аргументите за отказа са евентуалните трудности, свързани с промяната на географски, топографски, кадастрални и други карти.
От НФСБ обаче припомнят на президента Радев, че като общински съветници в Бургас те прокарват решение за промяна на всички турско-арабски топоними на местности, въпреки аргументите „против“, които са аналогични на президентските.
Практиката показва, че новите звучни български наименования са приети радушно от обществеността на града и не предизвикват никакви проблеми, свързани с отразяване на промените в кадастъра или с упражняване на правото на собственост.
„В случая с преименуването на връх Мусала такива проблеми не съществуват и смяната на името не би предизвикала каквито и да било съпътстващи проблеми още повече, че става въпрос за изключителна държавна собственост съгласно чл. 18 от Конституцията на Република България“, посочват Валери Симеонов и колегите му Борис Ячев и Христиан Митев.