Според собственика на заведение Иван Манолов тя е построена незаконно
Автор: Десант
Община Созопол няма да обжалва решението на Бургаския районен съд и ще събори част от крепостната си стена, предаде бТВ.
С решението на съда общината трябва да събори 6,5 м от нея, тъй като тя влиза в частен имот на ресторантьор и „несъмнено се смущава пълноценното ползване на собствения му имот по предназначение – за сезонно заведение".
От седем години собственикът на заведение Иван Манолов води дела за това, че стената е построена незаконно, като затваря гледката към морето и това му пречи да развива бизнеса си.
Кметът на града Тихомир Янакиев коментира, че "щом съдът е казал, че стената е незаконна, то тя трябва да бъде съборена в тази част".
Общината трябва и да плати на ищеца 1558 лв. разноски по делото.
Стената в Созопол е част от Архитектурно-исторически комплекс „Южна крепостна стена и кула”. Тя е изградена поетапно, с пари от Европейския съюз. Преди 7 години обаче четири метра от зида или около 7 кв.м навлизат в частния имот на Манолов.
По думите му на мястото на изградената крепостна стена е била родната му къща.
„Тук нямаше никаква стена, а къща- паметник на културата от 18-19 век ! Дядо ми е купи от една гръцка фамилия. Тази стена е бутафорна, супер бутафорна и фалшива, с камънаци, взето от морето и пясък от дюните е правена. Тук имах едно заведение с масички на алеята, сега няма нищо, а тази стена ми скрива гледката към морето”, обяснява пред zonaburgas.bg собственикът на имота.
Историческият комплекс „Южно крепостна стена и кула ” е създаден от Фондация „Созопол”. Нейният председател е Кирил Арнаутски . Според експертизата по делото на мястото на стената не е установено да има следи от съществуващ старинен архитектурен паметник.
Арнаутски обаче твърди пред репортера на zonaburgas.bg, че преди да се изпълни проектът, са направени археологически проучвания и от тях е видно, че има основи, има запазен стар зид.
Тезата, че въпросната крепостна стена е бутафорна, подкрепя и художникът и реставратор Владо Руменов. Във „Фейсбук" той коментира, че „същото се е случило и с така наречената „Балдуинова кула" във Велрико Търново. Там, където тя е днес, до тридесетте години на ХХ в. не е имало нищо и никаква кула не е имало".
По думите му, днешната „Балдуинова" кула е точно копие на кулата в крепостта Червен, което не пречи днес тя да се приема за забележителен оригинал.