Христо Белчев загива при покушение срещу Стефан Стамболов


Христо Белчев загива при покушение срещу Стефан Стамболов
16 Март 2021, Вторник


Министър-председателят използва убийството му, за да се разправи с политическите си противници

Автор: Атанас Коев

На 15 март се навършиха 130 години от убийството на Христо Белчев – изявен български политически и държавен деец от редовете на стамболовистката Народно-либерална партия, министър на финансите в правителството  на Стефан Стамболов.

Бъдещият политик е роден в старопрестолно Търново пред 1857 г. Първоначално  учи в класното училище на родния си град, завършвайки го през 1869 г. След това продължава образоването си в Загребската гимназия, като в хърватската столица е от 1872 до 1877 г. Докато е ученик в Загреб, пише и публикува свои стихове на хърватски език в хърватското списание „Vienac“, а годината е 1877-ма.

Около година видният търновец следва в Загребския университет, но прекъсва следването си и се завръща в България, за да се включи в изграждането на новоосвободеното Княжество. В периода 1878-1881 г. той работи като чиновник в Севлиево и Търново, а след това и в София. Заради отличната му работа  през 1881 г. е изпратен като стипендиант на българското правителство във Франция, където следва политически и икономически науки в Париж.

През 1884 г. Христо Белчев се дипломира като икономист и се завръща в родината. В периода 1885-1890 г. работи първо като чиновник, а след това като главен ревизор и главен секретар във финансовото министерство. Влиза в редовете на Народно-либералната партия, ставайки близък приятел и съратник на водача и Стефан Стамболов.

На 2 ноември 1890 г. търновският финансист е включен в кабинета на Стамболов като министър на финансите, сменяйки на този пост друг изявен български политик и икономист – Григор Начович. Въпреки малкото време, през което е на този пост, той проявавя завидни умения като финансите и бюджетът на страната ни е в много добро състояние.

Така се стига до трагичната дата 15 март 1891 г., когато Христо Белчев се разхожда заедно с премиера Стефан Стамболов в центъра на София. При опит за покушение срещу министър-председателя от куршумите загива финансовият министър на Княжество България.

Стамболов веднага използва убийството му, за да се разправи с политическите си противници. Като подбудители на покушението са задържани и осъдени Петко Каравелов и Трайко Китанчев, след което са затворени в Черната джамия.

Издадени са четири смъртни присъди, а едната от тях е на видния наш възрожденски деец Св. Миларов. Истинските извършители на атентата – Наум Тюфекчиев, Димитър Ризов, Кръстьо Ножаров, Михаил Ставрев, както и братята Никола и Димитър Тюфекчиеви не са заловени и осъдени.

Христо Белчев остава в новата ни политическа история като един от най-успешните ни финансови министри, въпреки краткото време, през което е на този пост. Освен с политика и финанси той се занимава преживе и с литературна дейност, като първите си стихове пише и издава още като ученик на хърватски език през 1877 г. След това заедно със С. Вацов превежда от хърватски на български език творбата на Св. Миларов „Спомени от цариградската тъмница“.

В поетичното си творчество видният търновец се влияе от Л. Каравелов, П. Р. Славейков, както и от видния френски творец А. Шеноа, а стиховете му са с любовно-сантиментална, патриотична и социална насоченост. Той сътрудничи на редица наши издания със свои материали – „Остен“, „Целокупна България“, „Независимост“, „Переодическо списание“, „Дневница“ и др., а псевдонимите под които публикува творбите си са Яворин и Чебел.

През 1905 г., четиринадесет години след смъртта на Христо Белчев, Пенчо Славейков публикува част от неговото творчество в сборника „Избрани съчинения“, с предговор написан от самия него.

Негова съпруга е видната наша поетеса Мара Белчева. Тя е само на 23 години, когато остава вдовица. По-късно става спътница на Пенчо Славейков.


В категории: Новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки