Сред тях са пещерата Леденика, Ритлите, Черепишкият манастир и комплексът „Дядо Йоцо гледа" край с. Очин дол
Автор: Десант
15 културни и природни обекти ще бъдат дигитализирани по трансграничен проект на ДПП „Врачански Балкан“ и румънския Природен парк „Железни врата“.
Избраните обекти от територията на врачанския парк и околопарковата територия са в три категории „Инетрпретативини и туристически пътеки“, „Природно наследство“ и „Културно наследство“.
Изборът във всяка категория е направен на база на методология, включваща анкети на заинтересованите страни, като критериите за оценка на обектите са: приивлекателност/атрактивност, значение, достъпност, пространствена структура, техническа възможност за дигитализация и др.
Целите при избора на обектите са: съхраняване на материалните обекти за бъдещите поколения (сгради, църкви, паметници), привличане вниманието на туристи, осигуряване достъпност за хора в неравностойно положение.
В избора на обектите участие са взели експерти от Регионалния исторически музей-Враца, Регионалната библиотека-Враца, общински администрации, неправителствени организации и читалища.
Част от подбраните места са: Врачанската екопътека, Горската пътека на приказките, пещерата Леденика, Ритлите, Черепишкия манастир, църквата „Св. Николай“ с. Царевец, Куртпашовата кула, Кулата на мешчиите, комплексът „Дядо Йоцо гледа" край с. Очин дол и др.
15 подобни обекта ще бъдат дигитализирани и в Природен парк „Железни врата“, Румъния.
След края на проекта ще продължи дигитализирането на други обекти, тъй като закупеното оборудване ще остане на разположение на дирекциите на природните паркове.
Проект DiGiPARKS «Създаване на иновативен интегриран туристически продукт между природните паркове «Врачански Балкан» и «Железни врата», ROBG-378, е съфинансиран от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие в рамките на Програмата INTERREG V-А Румъния – България и се реализира в партньорство с Дирекция на природен парк „Железни врата“ – Република Румъния.